Strona głównaLudzieAndrzej Polkowski nie żyje

Andrzej Polkowski nie żyje

5 września zmarł Andrzej Polkowski - polski tłumacz, pisarz i archeolog, znany czytelnikom z tłumaczeń serii o Harrym Potterze czy "Opowieści z Narni". Miał 80 lat.
Andrzej Polkowski nie żyje [Andrzej Polkowski, fot. Media Rodzina/Senior.pl] Andrzej Polkowski urodził się 5 września 1939 roku. Z wykształcenia – archeolog, przez wiele lat – redaktor wydawnictwa, najlepiej znany szerokiemu gronu odbiorców jako znakomity tłumacz.

Związany jako tłumacz z wydawnictwem Media Rodzina. Przetłumaczył ponad 100 tytułów, należących do literatury dziecięcej, fantasy i SF, także książki psychologiczne i historyczne. Wśród jego tłumaczeń największą satysfakcję dały mu "Opowieści z Narni" i "Trylogia międzyplanetarna (kosmiczna)" , "Wróbel i Dzieci Boga" D. Russela, "Demona Ciemności" i "Demona Nocy" T. Lee, Szardika R. Adamsa i cykl o królu Arturze S. Lawheada. Na uwagę zasługuje zwłaszcza świetny przekład nazw własnych w serii o . Jego brawurowe tłumaczenie serii o Harrym Potterze przysporzyło mu wielbicieli i sławy porównywalnej w Polsce z samą autorką.

Polkowski tłumaczył też oficjalne przemówienia i homilie Jana Pawła II wygłoszone w różnych krajach po angielsku, a także książkę "Całun Turyński" I. Wilsona.
Tłumaczenie literatury dziecięcej i młodzieżowej ułatwia mu znacznie doskonały kontakt z młodymi ludźmi (od wielu lat działa w towarzystwie zajmującym się dziećmi pozbawionymi właściwej opieki), a także otwartość na propozycje młodych czytelników. Zmuszony jest tym samym do zachowania elastyczności językowej, gdyż zajmując się mową młodzieżową, nieustannie się przecież zmieniającą, musi być wrażliwy na te przemiany. Radzi sobie zresztą znakomicie z przekładem, z trudnościami translatologicznymi i niuansami językowymi. (Media Rodzina)
Zmarł dokładnie w dniu swoich 80. urodzin.

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Pola Nadziei
  • Kobiety.net.pl
  • Hospicja.pl
  • Aktywni 50+
  • Oferty pracy