Strona głównaLudzieAndrzej Strzelecki nie żyje

Andrzej Strzelecki nie żyje

Dziś w Warszawie zmarł Andrzej Strzelecki - polski reżyser oraz aktor teatralny i filmowy, prezenter telewizyjny, satyryk, nauczyciel akademicki, profesor sztuk teatralnych, rektor warszawskiej Akademii Teatralnej, a także gracz i działacz golfowy. Miał 68 lat.
Andrzej Strzelecki nie żyje [Andrzej Strzelecki, fot. Ja Fryta, CC BY-SA 2.0, Wikimedia Commons]
Andrzej Strzelecki urodził się 4 lutego 1952 w Warszawie. Ukończył Wydział Aktorski, a później Reżyserski Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Warszawie (późniejszej Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie).

Początkowo związany z warszawskim Teatrem Rozmaitości, a później z teatrem Rampa. Występował także w Teatrze Telewizji, wielu filmach i serialach.

Prowadził kilkadziesiąt autorskich programów telewizyjnych w TVP – od audycji publicystycznych po teleturnieje.

Reżyserował m.in. koncerty festiwalowe i gale takich imprez jak Przegląd Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu, Krajowy Festiwal Piosenki Polskiej w Opolu, Festiwal Zjednoczonej Europy w Zielonej Górze, Camerimage w Toruniu, Festiwal Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni, Festiwal Polskiego Radia i Teatru TV w Sopocie czy Festiwal Gwiazd w Międzyzdrojach.

Jego pasją była , o której napisał także książkę „Człowiek w jednej rękawiczce”, gdzie zawarł rozmaite anegdoty i historie z biografii własnej i innych golfistów.

Na początku czerwca Andrzej Strzelecki poinformował na stronie fundacji Rak'n'Roll że cierpi na poważną chorobę nowotworową:
Zachorowałem. Mam nieoperacyjnego raka płuc i oskrzeli. Zawsze miałem w życiu szczęście. Nie opuściło mnie ono i w tej dramatycznej sytuacji. 6 maja w USA dopuszczono lek Capmatinib na to schorzenie. Jest on dla mnie szansą na uratowanie życia, ale koszt kuracji przekracza moje możliwości finansowe (37000 dolarów miesięcznie). W tym momencie zbieram środki na 10 podań leku – istnieje możliwość, że będę potrzebował ich więcej, konsultacje medyczne, dojazdy, sprzęt specjalistyczny, leki, dlatego zwracam się z prośbą o pomoc. Być może szczęście nie opuści mnie i tym razem…
Przez ostatnie tygodnie trwała zbiórka na innowacyjną terapię leczenie nowotworu. W różnego rodzaju akcje zaangażowali się przyjaciele aktora, którzy organizowali koncerty i akcje charytatywne. Sam Strzelecki niemal do ostatnich chwil pozostawał aktywny – mimo problemów z mówieniem i poruszaniem się pojawiał się m.in. na plamie serialu „Klan”.

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Aktywni 50+
  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Hospicja.pl
  • Kobiety.net.pl
  • Oferty pracy