Strona głównaLudzieBill Cosby - pierwszy czarnoskóry idol

Bill Cosby - pierwszy czarnoskóry idol

"Jestem tym co zjadłem ...i jestem przerażony" – tak 68-letni Bill Cosby, amerykański aktor, komik i producent podsumowuje swoje dotychczasowe życie w książce o tym właśnie tytule. W końcu to nie jego wina, że posiada nadzwyczajny dar wyczuwania łakoci, znajdywania przydrożnych barów szybkiej obsługi i zbyt mało silnej woli by się tym pokusom oprzeć. Aktor jako stateczny dziadek postanowił jednak zacząć dbać o siebie.
Jego naczelną zasadą jest - Nie wiem co jest kluczem do sukcesu, ale kluczem do klęski jest chcieć zadowolić wszystkich.

Urodził się 12 lipca 1937 roku w Filadelfii jako William Henry Cosby Jr. Razem z żoną Camille (ślub wzięli w 1964 roku) mają piątkę dzieci: Erika, Erinn, Ensa, Evin i Ennis. Jednak nie zawsze wszystko świetnie się między nimi układało. W 1997 roku pewna kobieta ogłosiła, że jest nieślubnym dzieckiem Billa. Ten przyznał się do romansu z jej matką, ale jej nie zaakceptował. Dużym ciosem była dla całej ich rodziny śmierć syna w 1997 roku. Teraz gdy pojawiły się wnuki jego relacje z Camillą uległy zmianie. – Każdą wolną chwilę spędza z wnukami – mówi Bill – Wreszcie mam trochę spokoju. Za każdym razem gdy wstanę z krzesła nie muszę się tłumaczyć. Nie musze wyjaśniać po co idę do lodówki.

Aktor może zająć się tym co sprawia mu największą teraz satysfakcję – pisaniem książek i to zarówno dla dzieci jak i dla dorosłych. Książkę pt. „Przyjaciele ojca” ilustrowała jego córka Erika.

Jest jednym z pierwszych czarnoskórych idoli wykreowanych przez telewizję. W 1984 roku został uhonorowany przez prezydenta najwyższym cywilnym odznaczeniem. Cosby od tamtej pory stał się symbolem kultury amerykańskiej. Na całym świecie znany jest dzięki serialowi „Bill Cosby Show” na którym w latach ’80 i ’90 zarobił miliony dolarów. Napisał też scenariusz do „Grubego Alberta”. Jest to film oparty na amerykańskiej kreskówce. Pocieszny grubas, Albert, razem ze swoimi przyjaciółmi z murzyńskiej dzielnicy pomaga ludziom i uczy młodzież, jak postępować.

Po tym jeszcze bardziej szokuje reakcja Billa na temat czarnoskórych Amerykanów. Na wielkiej gali w Waszyngtonie z okazji 50. rocznicy wyroku Sądu Najwyższego zakazującego segregacji rasowej w amerykańskich szkołach. W obecności dziesiątków murzyńskich działaczy z całej Ameryki Cosby z charakterystyczną dla siebie swadą zaatakował czarnych mieszkańców biednych dzielnic. Oskarżył ich o brak ambicji i odpowiedzialności społecznej, o złe wychowywanie potomstwa, o beztroski seks nastolatków, nieślubne dzieci, brak poszanowania prawa i brak społecznej pasji, która charakteryzowała pokolenia walczące kiedyś o prawa czarnoskórej ludności.

Słowa te wypowiedział człowiek, udzielający się w wielu akcjach charytatywnych, a w swoich w swoich programach i książkach zawsze kładł ogromny nacisk na kwestie wychowawcze. Międyz innymi dlaetgo słowa "czarnoskówrego idola Ameryki" odbiły się tak szerokim echem w afroamerykańskich środowiskach.

Aleksandra Oniszk / Senior.pl

Zgłoś błąd lub uwagę do artykułu

 

Skomentuj artykuł:

Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

REKLAMA

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Aktywni 50+
  • Kosciol.pl
  • EWST.pl
  • Hospicja.pl
  • Oferty pracy