Strona głównaLudzieBogusław Linda skończył 65 lat

Bogusław Linda skończył 65 lat

27 czerwca swoje 65 urodziny obchodził Bogusław Linda - aktor, komik, reżyser, scenarzysta teatralny i filmowy, pedagog, „największy twardziel polskiego kina”.
Bogusław Linda skończył 65 lat [Bogusław Linda, fot. Ralf Lotys (Sicherlich), CC BY 4.0, Wikimedia Commons] Bogusław Linda urodził się 27 czerwca 1952 w Toruniu. Ukończył krakowską Państwową Wyższą Szkołę Teatralną. Grał m.in. w Teatrze Starym w Krakowie, Teatrze Współczesnym we Wrocławiu czy w warszawskim Teatrze Studio.

Jego debiutem filmowym była rola w "Gorączce" w reżyserii , w roku 1980. W latach 80-tych grał też u ("Człowiek z żelaza"), Krzysztofa Kieślowskiego ("Przypadek"), Janusza Zaorskiego ("Matka Królów") i Jacka Bromskiego ("Zabij mnie glino").

Początkowo wcielał się w role wrażliwych bohaterów zmagających się z rzeczywistością, z czasem jednak zaczął wcielać się w postaci które przyniosły mu największą popularność – twardych, czasem okrutnych i cynicznych mężczyzn, niekoniecznie tych „dobrych”. Jednym z najbardziej znanych wcieleń Lindy jest postać Franza Mauera z filmu „Psy” (oraz jego kolejnych części). Bohater grany przez niego szybko stał się kultowy a sam aktor na zawsze zyskał już etykietę „twardziela”.

Role o podobnym charakterze zagrał Linda w wielu innych filmach rodzącego się po upadku komunizmu kina akcji takich jak „Sara”, „Pułapka”, „Demony wojny według Goi”, „Reich”, „Operacja Samum” czy „Kroll”. Nie oznacza to jednak, że ograniczył się jedynie do tego typu produkcji. Co ciekawe – jego najlepsze i docenione nagrodami role pochodzą spoza „męskiego” wizerunku – uznanie widzów i krytyków zyskała między innymi kreacja w „Jańciu Wodniku” Jana Jakuba Kolskiego , „Tacie” Macieja Ślesickiego, „Panu Tadeuszu” Andrzeja Wajdy czy „Quo vadis” Jerzego Kawalerowicza. Występował także w rolach komediowych („Randka w ciemno”).

Linda próbował swoich sił również jako reżyser. Spod jego ręki wyszedł między innymi film „Jasne błękitne okna”.

Ostatnią produkcją filmową, w której wystąpił do tej pory Linda jest obraz „i” – ostatni film zmarłego w ubiegłym roku Andrzeja Wajdy. Mimo, że aktor osiągnął wiek emerytalny, nie zamierza ograniczać aktywności zawodowej. W imieniu redakcji życzym wielu wspaniałych ról.

 

Skomentuj artykuł:

Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

REKLAMA

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Kosciol.pl
  • EWST.pl
  • Aktywni 50+
  • Umierać po ludzku
  • Oferty pracy

  X   Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.   X