Strona głównaLudzieBohdan Smoleń nie żyje

Bohdan Smoleń nie żyje

W wieku 69 lat zmarł Bohdan Smoleń, popularny aktor i artysta kabaretowy. Od dłuższego czasu zmagał się z różnymi poważnymi problemami zdrowotnymi.
Bohdan Smoleń nie żyje [Bohdan Smoleń, fot. Roger Gor, CC BY 3.0, Wikimedia Commons] Jego charakterystyczna sylwetka, głos i sposób ekspresji znane są wielu pokoleniom miłośników polskiego kabaretu oraz kina. Bohdan Smoleń urodził się 9 czerwca 1947 roku w Bielsku. Występował w krakowskim kabarecie Pod Budą, w poznańskim kabarecie „Tey”, współpracował również z kabaretem „Długi”. Nagrywał także piosenki - w tym w duetach m.in. z , występował w filmach i serialach.

Oprócz działalności aktorskiej i kabaretowej, Smoleń pracował zgodnie z kierunkiem swojego wykształcenia (w 1975 roku ukończył zootechnikę na Akademii Rolniczej w Krakowie). Przez wiele lat prowadził wraz z żoną sklep zoologiczny w Poznaniu.

Życie nie oszczędzało mu tragedii. W 1988 roku jego syn Piotr powiesił się. Niespełna rok później samobójstwo popełniła żona artysty. Wydarzenia te wpłynęły bardzo silnie na Smolenia, który z powodu depresji wycofał się na długo z występów i życia publicznego. Wrócił w połowie lat 90-tych, wraz z własnym kabaretem, piosenkami, a później rolą listonosza w sitcomie "", w którym występował do ubiegłego roku, kiedy to bardzo pogorszył się stan jego zdrowia.

W roku 2007 założył fundację pod nazwą „Fundacja Stworzenia Pana Smolenia”, która zajmuje się hipoterapią dla dzieci. Jego działalność artystyczna ale i społeczna były wielokrotnie nagradzane, w tym również w ostatnich latach. 20 maja 2009 otrzymał Srebrny Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”, 3 czerwca 2012 został uhonorowany Orderem Ecce Homo, 8 lutego 2014 w ramach plebiscytu „Gwiazdy Dobroczynności” odebrał wyróżnienie w kategorii „Własna działalność społeczna".

Smoleń od wielu lat zmagał się z różnymi problemami zdrowotnymi, związanymi m.in. z nałogiem palenia papierosów. Przeżył serię udarów, miał wszczepiony rozrusznik serca. Po ostatnim wylewie był częściowo sparaliżowany i utracił zdolność mówienia.

Od marca tego roku przebywał bydgoskim ośrodku rehabilitacyjnym dla osób po udarach. Jego rehabilitacja i leczenie było wspierane przez licznych artystów, biorących udział w koncertach charytatywnych i zbiórkach - m.in. w Teatrze Kamienica.

 

Skomentuj artykuł:

Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

REKLAMA

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Akademia Pełni Życia
  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Kosciol.pl
  • eGospodarka.pl
  • Oferty pracy

  X   Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prawidłowego jej działania oraz korzystania z narzędzi analitycznych, reklamowych, marketingowych i społecznościowych. Szczegóły znajdują się w Polityce Prywatności. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Jeśli nie chcesz, aby pliki cookies były zapisywane w pamięci Twojego urządzenia, możesz to zmienić za pomocą ustawień przeglądarki.   X