Strona głównaLudzieBruce Willis odchodzi z aktorstwa. Przyczyną afazja, czyli zaburzenia mowy

Bruce Willis odchodzi z aktorstwa. Przyczyną afazja, czyli zaburzenia mowy

Rodzina Bruce'a Willisa poinformowała w mediach społecznościowych, że aktor rezygnuje z kariery ze względu na diagnozę afazji, czyli dolegliwości, która zaburza zdolności językowe.
Bruce Willis odchodzi z aktorstwa. Przyczyną afazja, czyli zaburzenia mowy [Bruce Willis fot. Gage Skidmore from Peoria, AZ, US, CC BY-SA 2.0, Wikimedia Commons]
„W wyniku diagnozy choroby i po długim namyśle Bruce odchodzi z aktorstwa, które tak wiele dla niego znaczyło," czytamy w oświadczeniu rodziny. Nie ujawniono przyczyny dolegliwości.

„To naprawdę trudny czas dla naszej rodziny i bardzo doceniamy ciągle płynące od was: miłość, współczucie i wsparcie. Przechodzimy przez to jako silna rodzina i chcieliśmy poinformować o tym jego fanów, ponieważ wiemy, ile on znaczy dla was, a także wy dla niego," piszą bliscy 67-letniego aktora.

to zaburzenie zdolności mowy, które może być wywołane m. in. udarem, urazem głowy, guzem mózgu, infekcjami oraz demencją. Objawy różnią się w zależności od osoby i stopnia uszkodzeń wpływających na mowę. Może pojawić się nagle (jak po udrze czy uderzeniu) lub rozwijać się stopniowo (przy nowotworach, czy chorobach neurodegeneracyjnych).

swoją poważną karierę aktorską zaczął od serialu ABC „Na wariackich papierach" („Moonlighting"), ale prawdziwą gwiazdą stał się dzięki grze w filmie „Szklana pułapka" w 1988 roku, po którym wystąpił w wielu innych kultowych już obrazach, od „Pulp Fiction" przez „Szósty zmysł" po „Armageddon". Ma na swoim koncie wiele nagród, w tym Złote Globy oraz nagrody Emmy.

Historia kinematografii zna wiele przypadków chorób, które wyeliminowały z aktywności zawodowej utalentowane postaci. Michael J. Fox, znany m. in. z gry w „Powrocie do przyszłości" musiał znacząco ograniczyć pracę z powodu diagnozy choroby Parkinsona. Shannen Doherty, którą zapamiętano dzięki słynnemu serialowi telewizyjnemu Beverly Hills 90210, zrezygnowała z kariery z powodu . Choroba rozprzestrzeniła się po całym organizmie i aktorka pzeszła operacje, chemioterapię i radioterapię. David Prowse, który zasłynął jako Darth Vader w trylogii , najpierw zmagał się z zapaleniem stawów, potem zachorował na , nie gra od 2010 roku.

Przeczytaj także


Nowotwór piersi - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Nowotwór piersi (rak piersi, rak sutka) należy do najczęściej występujących chorób onkologicznych u kobiet. W Polsce notuje się prawie 10 tys. nowych zachorowań rocznie, co oznacza, że każdego roku na nowotwory piersi zachoruje 30 na 100 tys. kobiet. czytaj dalej »


Nowotwór prostaty - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Rak prostaty to jeden z najczęściej diagnozowanych nowotworów złośliwych u mężczyzn. Ze statystyk wynika, że w Polsce choroba odpowiada za 5 proc. śmierci spowodowanych nowotworem. Głównym czynnikiem zwiększającym ryzyko zachorowania na nowotwór prostaty jest wiek. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Kobiety.net.pl
  • Akademia Pełni Życia
  • Kosciol.pl
  • EWST.pl
  • Oferty pracy