Strona głównaLudzieDanuta Szaflarska nie żyje

Danuta Szaflarska nie żyje

Dziś w Warszawie zmarła Danuta Szaflarska - wybitna aktorka, legenda polskiego kina. Kilkanaście dni temu obchodziła swoje 102 urodziny.
Danuta Szaflarska nie żyje urodziła się w Kosarzyskach koło Nowego Sącza. Według części źródeł miało to miejsce 6. a według innych - . Ukończyła Państwowy Instytut Sztuki Teatralnej i rozpoczęła pracę w Teatrze na Pohulance w Wilnie. W czasie II wojny światowej występowała w Teatrze Podziemnym. Była łączniczką podczas Powstania Warszawskiego. Po zakończeniu wojny występowała w Starym Teatrze w Krakowie, a później w Teatrze Kameralnym w Łodzi oraz teatrach warszawskich: Współczesnym, Narodowym i Dramatycznym. Na ekranie zadebiutowała w 1946 roku - zagrała w filmie Leonarda Buczkowskiego „Zakazane piosenki".

Wśród najpopularniejszych filmów z jej udziałem wymienia się także: „Skarb" (1948), „Zemstę" (1956), „Dziś w nocy umrze miasto" (1961), „Dom bez okien" (1962), „Lalkę" (1977), „Dolinę Issy" (1982), „Pożegnanie z Marią" (1993), „Faustynę" (1994), „Tydzień z życia mężczyzny" (1999), „Przedwiośnie" (2001), „Karol. Papież, który pozostał człowiekiem" (2006), „Pora umierać" (2007), "Jeszcze nie wieczór" (2008), "Ile waży koń trojański?" (2008), "Janosik" (2009), "Pokłosie" (2012). Aktorka użycza też głosu postaciom animowanym i w polskich wersjach językowych filmów - można ją usłyszeć jako narratorkę w "Zaczarowanej", w dubbingu filmu "Pan Popper i jego pingwiny". Wcieliła się także w postać Paszczakówny w słynnej wersji "Lata Muminków" (bajka muzyczna z 1978 roku).

Aktorka była wielokrotnie nagradzana. W 2007 roku aktorka została uhonorowana złotym medalem "". W 2009 roku została laureatką Nagrody im. Cypriana Kamila Norwida „Dzieło życia". W 2013 roku na gali Polskich Nagród Filmowych 2013 wyróżniono ją .

 

Skomentuj artykuł:

Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

REKLAMA

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Kobiety.net.pl
  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Hospicja.pl
  • Pola Nadziei
  • Oferty pracy