Strona głównaLudzieDavid Duchovny - pięćdziesięciolatek z młodzieńczymi planami

David Duchovny - pięćdziesięciolatek z młodzieńczymi planami

Co oznacza skończenie pięćdziesięciu lat? Na pewno - co oczywiste - pół wieku za sobą, a dla słynnych Amerykanów kartka z życzeniami od AARP (American Association of Retired Persons, Amerykańskie Stowarzyszenie Emerytów). Dla wielu jest to też czas podsumowań, nowych planów, zwolnienia tempa, rozłąki z dorosłymi już pociechami. David Duchovny wymyka się stereotypom, czasu nie jest oczywiście w stanie cofnąć, ale półwiecze w jego przypadku to opieka nad małymi dziećmi, odbudowywanie małżeństwa i kontynuacja gry w kontrowersyjnym serialu „Californication".
Swoje pięćdziesiąte urodziny Duchovny uczcił odpoczynkiem na plaży i kąpielą w oceanie. Jeśli dokonał analizy swych osiągnięć, zarówno na polu zawodowym, jak i prywatnym wypadają dość ambiwalentnie.

Duchovny bez wątpienia może poszczycić się światową sławą. Niemal wszyscy widzowie kojarzą go ze słynnym serialem „Z archiwum X" (The X-Files). Kiedy jednak zapragnął zmienić swój wizerunek, aktorowi postzreganemu jako agent Mulder niełatwo było otrzymać nowe filmowe role. Właściwie wielki powrót na scenę - jednak również serialową - nastąpił dopiero w 2007 roku, kiedy zaoferowano mu stworzenie kreacji pisarza przeżywającego kryzys twórczy w serialu „Californication".

Niemniej wysiłku i uporu wymagała od Duchovnego walka o utrzymanie małżeństwa z aktorką Teą Leoni (para wzięła ślub w 1997 roku). W 2008 roku artysta przyznał się bowiem do uzależnienia od seksu. Ujawnił, że przez jedenaście lat małżeństwa zdradzał Teę i postanowił poszukać profesjonalnej pomocy. Dziś uczęszcza na terapię i odbudowuje życie rodzinne, wraz z żoną wychowuje jedenastoletnią córkę Madelaine i ośmioletniego syna Kyda.

David Duchovny urodził się 7. sierpnia 1960 roku w Nowym Jorku. Jego matka pochodziła ze Szkocji, ojciec był synem żydowskich imigrantów z Rosji i pracował jako pisarz i publicysta dla Amerykańskiego Komitetu Żydowskiego. Aktor twierdzi, że chciał związać się z kinem już jako dziecko, po rozwodzie rodziców marzył wręcz o odgrywaniu różnych ról. Wybór kierunku kształcenia nie zapowiadał jednak kariery w filmie, Duchovny studiował literaturę angielską najpierw na Uniwersytecie Princeton, a później w Yale. Rozpoczął nawet pracę nad dysertacją doktorską pt. „Magia i technologia we współczesnej poezji i prozie" („Magic And Technology In Contemporary Poetry And Prose"). W tym samym czasie jednak na serio zaczął parać się aktorstwem i ostatecznie porzucił plany naukowe.

Przed kamerą Duchovny zadebiutował w reklamie piwa w 1987 roku, później zagrał w kilku scenach „Pracującej dziewczyny" („Working Girl"), następnie otrzymał epizodyczną rolę w „Miasteczku Twin Peaks". Prawdziwym przełomem był rok 1993, kiedy wcielił się w postać agenta FBI Foxa Muldera w serialu "Z archiwum X". Ta produkcja zyskała miano kultowej, dzięki parze bohaterów o diametralnie różnej osobowości, sensacyjnym historiom, wartkiej akcji i spiskowym teoriom spajającym 202 odcinki serialu. Ostatnia seria „Z archiwum X" została nakręcona w 2002 roku. Rola Muldera przyniosła Duchovnemu Złoty Glob i dwie kolejne nominacje do tego wyróżnienia, Nagrodę Telewizyjnych Krytyków Filmowych oraz nominacje do nagród Emmy i Screen Actors Guild Award.

Po stworzeniu słynnej kreacji agenta FBI trudno było Duchovnemu o angaż w innych produkcjach. Nie chciał być jednak kojarzony wyłącznie ze wspomnianym serialem i starał się szukać nowych wyzwań. Wśród najpopularniejszych filmów z jego udziałem są: „Chaplin (1992), „Beethoven (1992), „Udając Boga" („Playing God", 1997), „Wróć do mnie" („Return to me", 2000), „Ewolucja" ( „Evolution", 2001), „Zoolander" (2001), „Full Frontal. Wszystko na wierzchu" ( „Full Frontall", 2002), „Tak się robi telewizję" („The TV Set", 2006).

Prawdziwym hitem okazał się serial wyemitowany po raz pierwszy w 2007 roku - „Californication". Duchovny gra w nim Hanka, pisarza, autora bestsellerowej książki „Bóg nienawidzi nas wszystkich" („God Hates Us All"), który po przeniesieniu się z Nowego Jorku do Los Angeles zmaga się zarówno z niemocą twórczą, jak i skomplikowanymi relacjami osobistymi. Jego partnerka, Karen, z którą ma nastoletnią córkę, związała się z innym mężczyzną i sfera prywatna literata stała się nieposkromioną entropią. Hank ucieka przed rzeczywistością popijając alkohol i uprawiając przygodny seks. Serial obfituje w odważne, bezpardonowe, czasem wręcz kontrowersyjne sceny erotyczne.

„Californication" zyskał światowy rozgłos, Duchovny wrócił na pierwsze strony gazet. Pomimo problemów osobistych nie przerywa pracy w serialu, premiera najnowszej, czwartej serii, planowana jest na styczeń 2011 roku.

Przesadą byłoby stwierdzenie, że w wieku 50 lat Duchovny zaczyna wszystko od nowa. Wraz z partnerką z planu „Z archiwum X", Gillian Anderson, na stałe wpisał się historię X Muzy i serca milionów fanów. W 1996 roku magazyn People zaliczył go do grona 50 najpiękniejszych ludzi na świecie. A jednak aktor właśnie powtórzył wielki sukces zawodowy (nawet jeśli „Californication" nie może być uznane za wybitne dzieło, to przysporzyło zapomnianemu artyście popularności) - jego drugie „pięć minut" trwa, poza tym ma dwoje małych dzieci i żonę, z którą od nowa próbuje ułożyć sobie życie. Słowem - jego obecne życie przypomina będącego u progu kariery trzydziestolatka...

David Duchovny, fot.Kristin Dos Santos, Los Angeles, źródło: wikipedia.org

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Kobiety.net.pl
  • Hospicja.pl
  • Aktywni 50+
  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Oferty pracy