Strona głównaLudzieHenryk Jerzy Chmielewski (Papcio Chmiel) nie żyje

Henryk Jerzy Chmielewski (Papcio Chmiel) nie żyje

Wczoraj w Warszawie zmarł Henryk Jerzy Chmielewski (Papcio Chmiel) najpopularniejszy autor komiksów w Polsce, grafik, rysownik i publicysta, autor serii „Tytus, Romek i A’Tomek”. Miał 98 lat.
Henryk Jerzy Chmielewski (Papcio Chmiel) nie żyje [Henryk Jerzy Chmielewski, fot. Ja Fryta, CC BY-SA 2.0, Wikimedia Commons]
Henryk Jerzy Chmielewski urodził się 7 czerwca 1923 roku w Warszawie. Był uczestnikiem Powstania Warszawskiego.

Karierę graficzną rozpoczął w 1947 roku jako rysownik w „Świecie Przygód”, a następnie w „Świecie Młodych”. Największą popularność przyniosła mu ukazująca się od 1957 roku seria komiksów „Tytus, Romek i A’Tomek”, która wyznaczyła poziom komiksowej narracji, warsztatu i humoru w twórczości dla młodszych czytelników.

Chmielewski był wielokrotnie nagradzany za wybitne zasługi dla niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej oraz za osiągnięcia w działalności na rzecz rozwoju polskiej kultury; został odznaczony m.in. Warszawskim Krzyżem Powstańczym, Złotym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” (2007), Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski (w 2009 roku podczas uroczystości z okazji 65. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego). Był Kawalerem Orderu Uśmiechu.

Mieszkał i pracował w Warszawie.

O śmierci rysownika poinformowało wydawnictwo Prószyński i S-ka.

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • eGospodarka.pl
  • EWST.pl
  • Akademia Pełni Życia
  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Oferty pracy