Strona głównaLudzieIan Holm nie żyje

Ian Holm nie żyje

Dziś w Londynie zmarł Ian Holm, brytyjski aktor filmowy i teatralny, znany między innymi z roli Bilbo Bagginsa w ekranizacji "Władcy Pierścieni" JRR Tolkiena. Miał 89 lat.
Ian Holm nie żyje [Ian Holmes fot. CossieMoJo CC BY-SA 3.0, Wikimedia Commons]
Ian Holm urodził się 12 września 1931 roku. W 1953 roku ukończył Royal Academy of Dramatic Art - brytyjska uczelnię wyższą, kształcącą aktorów oraz osób wykonujących inne zawody związane z teatrem. Po ukończeniu stuudiów zwiazał się z Royal Shakespeare Company (RSC) - jednym z największych i najsłynniejszych brytyjskich zespołów teatralnych.

Na ekranach kin i TV zaczął pojawiać się regularnie pod koniec lat 60., jednak nie grał większych ról, aż do czasu produkcji "Obcy" Ridleya Scotta (1979) i "Rydwany ognia" Hugh Hudsona (1981). Później grał także znaczące role w innych produkcjach, m.in. "Greystoke", "Piąty element" czy "szaleństwo króla Jerzego". Występował też w adaptacjach licznych sztuul Williama Shakespeare’a.

Największą popularność przyniosła mu rola hobbita Bilbo Bagginsa w filmowej adaptacji Władcy Pierścieni J.R.R. Tolkiena (2001 - 2003). Po raz kolejny wcielił się w rolę "starego" Bilba podczas ekranizacji książki "Hobbit czyli tam i z powrotem) (2012-2014) - była to jego ostatnia rola filmowa.

W 1998 Ian Holm otrzymał tytuł szlachecki.

Aktor od wielu lat zmagał się z . Zmarł w jednym z lindyńskich szpitali.

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Hospicja.pl
  • Pola Nadziei
  • Kobiety.net.pl
  • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
  • Oferty pracy