Strona głównaLudzieIrena Szewińska nie żyje

Irena Szewińska nie żyje

W Warszawie zmarła Irena Szewińska, jedna z najbardziej utytułowanych polskich sportsmenek, lekkoatletka specjalizująca się w biegach sprinterskich i skoku w dal, siedmiokrotna medalistka olimpijska. Miała 72 lata.
Irena Szewińska nie żyje [Irena Szewińska, fot. Ja Fryta, CC BY-SA 2.0, Wikimedia Commons]
Irena Kirszenstein-Szewińska urodziła się 24 maja 1946 roku w Leningradzie. W 1947 roku wraz z rodzicami przyjechała do Warszawy. Ukończyła XXXVII Liceum Ogólnokształcące im. Jarosława Dąbrowskiego w Warszawie, a później ekonomię transportu na Uniwersytecie Warszawskim. Od 1960 roku uprawiała lekkoatletykę, a pierwsze międzynarodowe sukcesy odniosła cztery lata później podczas rozgrywanych w Warszawie europejskich igrzysk juniorów, gdzie zdobyła 3 złote medale (bieg na 200 metrów, skok w dal, bieg biegu rozstawny 4 × 100 metrów).

Jej kariera sportowa trwała aż do 1980 roku. stawała na podium czterech kolejnych Igrzysk Olimpijskich (Tokio 1964, Meksyk 1968, Monachium 1972, Montreal 1976), zdobywając trzy złote, dwa srebrne i dwa brązowe medale. Miała też na swoim koncie liczne medale mistrzostw Europy (10 medali na otwartym stadionie i 3 w hali) oraz kilkadziesiąt medali mistrzostw Polski w biegu na 100 metrów, 200 metrów, 400 metrów, w sztafecie 4 × 100 metrów oraz w skoku w dal.

Po zakończeniu kariery nadal pracowała na rzecz popularyzacji sportu jako działaczka krajowych i międzynarodowych organizacji sportowych. Od 1980 do 2009 roku zasiadała w Zarządzie Polskiego Związku Lekkiej Atletyki, była też jego prezesem w latach 1997- 2009. Była także członkiem międzynarodowych organizacji sportowych takich jak International Association of Athletics Federations (IAAF), European Athletics Association. Działała w strukturach Polskiego Komitetu Olimpijskiego i Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego, gdzie brała udział w pracach Komisji Koordynacyjnej sprawdzającej stan przygotowań do igrzysk olimpijskich w Atenach (2004), Londynie (2012) oraz Tokio (2020).

Oprócz działań na rzecz popularyzacji sportu i idei olimpijskich, promowała także aktywny tryb życia i profilaktykę prozdrowotną, patronując między innymi imprezom sportowym.

Szewińska była znaną i cenioną postacią świata , wielokrotnie wyróżnianą w sportowych plebiscytach, odznaczaną i honorowaną licznymi tytułami. Otrzymała m.in. doktorat honoris causa Akademii Wychowania Fizycznego i Sportu w Gdańsku, tytuł honorowego obywatela Bydgoszczy, Sopotu, Pułtuska Zgierza. W 2012 roku włączono ją do IAAF Hall of Fame. 28 kwietnia 2016 roku została uhonorowana najwyższym polskim odznaczeniem - Orderem Orła Białego.

 

Skomentuj artykuł:

Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

REKLAMA

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć