Strona głównaLudzieJerzy Pilch nie żyje

Jerzy Pilch nie żyje

Dziś w Kielcach zmarł Jerzy Pilch, polski pisarz, publicysta, felietonista, dramaturg i scenarzysta filmowy.
Jerzy Pilch nie żyje [fot. Mgieuka, CC BY 3.0, Wikimedia Commons] urodził się 10 sierpnia 1952 roku w Wiśle. Ukończył filologię polską na Uniwersytecie Jagiellońskim. Później pracował m.in. jako dziennikarz i krytyk literacki. Był związany m.in. z "Tygodnikiem Powszechnym". Przez całe życie związany ze Śląskiem Cieszyńskim i Krakowem, mieszkał przez lata w Warszawie, by kilka miesięcy temu przenieść się wraz z żoną do Kielc.

Do jego najbardziej znanych dzieł należą te, zaadaptowane na potrzeby kina i telewizji: Spis cudzołożnic. Proza podróżna, Monolog z lisiej jamy, Narty Ojca Świętego, Inne rozkosze czy .

W 1989 otrzymał Nagrodę Fundacji im. Kościelskich za tom Wyznania twórcy pokątnej literatury erotycznej. W maju 1998 za książkę Tysiąc spokojnych miast otrzymał wyróżnienie Krakowska Książka Miesiąca. W 2001 otrzymał Nagrodę Literacką „Nike” za powieść Pod Mocnym Aniołem. Pisarz był także pomysłodawcą Ogólnonarodowego Konkursu na Opowiadanie, który ogłosił na łamach „Polityki” pod koniec 2003. Konkurs nosił nazwę Pisz do Pilcha, a jego owocem jest antologia Pisz do Pilcha. Opowiadań współczesnych trzydzieści i trzy (2005).

W 2004 otrzymał Nagrodę im. ks. Leopolda Jana Szersznika za całokształt twórczości i promocję Śląska Cieszyńskiego.

Pisarz od wielu lat zmagał się z . Opowiedział o niej publicznie w 2012 roku, a później często podejmował temat walki z choroba w swoim w swoim "Drugim dzienniku", publikowanym na bieżąco w „Tygodniku Powszechnym”. W ostatnich latach coraz rzadziej występował publicznie, pozostał jednak aktywny literacko, pisząc felietony i kolejne książki.

Przeczytaj także


Choroba Parkinsona - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Choroba Parkinsona należy do najpoważniejszych schorzeń ośrodkowego układu nerwowego. To również jedna z najczęściej występujących i najdawniej odkrytych chorób zwyrodnieniowych układu nerwowego - wspomina się o niej już w indyjskim traktacie Aryuweda. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Umierać po ludzku
  • EWST.pl
  • Aktywni 50+
  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Oferty pracy