Strona głównaLudzieKrzysztof Krawczyk nie żyje

Krzysztof Krawczyk nie żyje

5 kwietnia w Łodzi zmarłKrzysztof Krawczyk polski piosenkarz, gitarzysta i kompozytor. Miał 74 lata.
Krzysztof Krawczyk nie żyje [Krzysztof Krawczyk, fot. Januarybratek, CC BY-SA 4.0, Wikimedia Commons] Krzysztof Krawczyk urodził się 8 września 1946 r. w Katowicach. W 1963 r. debiutuje z zespołem „Trubadurzy”, z którym pracował do 1976 r. W 1973 r. rozpoczął karierę solową. Jego pierwsza płyta nosiła tytuł „Byłaś mi nadzieją”. W latach 70-tychoncertował z powodzeniem w kraju i za granicą, odnosząc sukcesy na licznych festiwalach.
Wylansował wiele przebojów, np. „Parostatek”, „Pokochaj moje marzenia”, „Ostatni raz zatańczysz ze mną”.

W 1980 r. artysta wyruszył na tournee do USA i postanowił tam pozostać. Jeszcze przed wyjazdem popadł w uzależnienie od alkoholu i narkotyków i na jakiś czas jego kariera przestała się rozwijać. Z nałogu wyciągnęła go żona, Ewa Krawczyk.

W 1988 r. artysta uległ poważnemu wypadkowi samochodowemu, co spowodowało prawie dwuroczną przerwę w pracy. Wracając wraz z żoną i synem z festiwalu w Kołobrzegu, artysta zasnął za kierownicą swojego fiata 125p. W 1990 r. ponownie wyjechał do USA i tam podpisał kontrakt z firmą Hallmark. Po czterech latach Krzysztof Krawczyk wrócił jednak do kraju, gdzie nagrał płytę „Gdy nam śpiewał Elvis Presley”. Zdobyła ona status platynowej. Następnie nagrał płyty z muzyką country, rock and rollem, balladami, muzyką taneczną i religijną oraz z piosenkami dla dzieci. Łącznie wydał kilkadziesiat płyt o bardzo zróżnicowanym charakterze.

Artysta współpracował z wieloma sławnymi osobami – Goranem Bregovićem, Andrzejem Piasecznym, Edytą Bartosiewicz, Muńkiem Stańczykiem, Norbim, Rodem Stewartem, Kasią Nosowską, Janem Borysewiczem.

W 2004 odznaczony przez Prezydenta RP Aleksandra Kwaśniewskiego Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, a także wraz z pozostałymi członkami zespołu Trubadurzy, Złotym Krzyżem Zasługi. W 2005 r. został uhonorowany gwiazdą w Alei Gwiazd Polskiej Piosenki. Razem z Trubadurami został uhonorowany Srebrnym (2011) a później Złotym (2017) Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”.

W 2018 roku album pt. Wiecznie młody został nominowany do nagrody „Fryderyk” w kategorii Album roku – muzyka korzeni. W 2021 roku zajął I miejsce w plebiscycie stacji telewizyjnej Kino Polska Muzyka, w którym widzowie wybierali króla wszech czasów polskiej muzyki rozrywkowej oraz statuetkę „Złotego Fryderyka” za całokształt osiągnięć artystycznych.

W marcu 2021 przeszedł zakażenie koronawirusem i trafił do szpitala. Dwa dni przed śmiercią poinformował, że opuścił szpital i czuje się już lepiej. 5 kwietnia około godziny 12:00 zasłabł w swoim domu w Grotnikach. Pomimo szybkiego przyjazdu karetki i przewiezienia go do szpitala w Łodzi, zmarł tuż przed godziną 15.00. Jak poinformowała Ewa Krawczyk, przyczyną śmierci jej męża nie był bezpośrednio COVID-19, ale ogólne osłabienie po powrocie ze szpitala i szereg chorób współistniejących, na które cierpiał.

Zobacz także

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • Aktywni 50+
  • Hospicja.pl
  • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
  • Oferty pracy