Strona głównaLudzieNie żyje Elio Toaff, słynny rabin Rzymu

Nie żyje Elio Toaff, słynny rabin Rzymu

Zmarł Elio Toaff, legendarny rabin Rzymu, na którego zaproszenie Jan Paweł II jako pierwszy papież w historii udał się do synagogi. W końcu kwietnia Toaff świętowałby 100 lat.
Nie żyje Elio Toaff, słynny rabin Rzymu [Elio Toaff, fot. Mario De Siati, CC BY-SA 3.0, wikimedia Commons] Toaff odznaczył się w budowaniu dialogu między wyznawcami judaizmu i chrześcijanami Pozostawał w bliskich stosunkach z Janem XXIII. Zaprosił do rzymskiej synagogi , który 13 kwietnia 1986 roku jako pierwszy papież w historii przekroczył próg bożnicy.

Rabin Toaff w ten sposób napisał o tym wydarzeniu: „Razem weszliśmy do środka; przeszedłem wśród cicho stojącego tłumu, papież był obok mnie, za nami kardynałowie, biskupi i rabini: niezwykła procesja, a na pewno wyjątkowa w długiej historii Synagogi". To wówczas Jan Paweł II powiedział: „Jesteście naszymi umiłowanymi braćmi i, w pewien sposób, można powiedzieć: naszymi starszymi braćmi".

Elio Toaff urodził 30 kwietnia 1915 roku w Livorno. Był synem głównego rabina miasta. Skończył prawo i teologię na Uniwersytecie w Pizie i otrzymał tytuł starszego rabina. W 1941 roku, w związku z ustawami rasowymi, udał się do żydowskiej społeczności w Anconie; Dwa lata później, w 1943 roku, dołączył do partyzantów w Versilii (część Toskanii). Został schwytany przez Niemców, ale udało mu się uniknąć śmierci. Pod koniec wojny został mianowany rabinem Wenecji, gdzie na Uniwersytecie Cà Foscari wykładał literaturę hebrajską. W 1951 roku został rabinem Rzymu, funkcję tę sprawował do 2002 roku.

Dowiedziawszy się o śmierci rabina Toaffa, napisał do rabina Di Segni, że łączy się w smutku z rodziną i rzymską wspólnotą żydowską. „ Był bohaterem historii Żydów i włoskich obywateli w ostatnich dziesięcioleciach. Potrafił zdobyć powszechny szacunek i uznanie dla swojego autorytetu moralnego połączonego z głębokim człowieczeństwem", czytamy w liście papieża Franciszka. „Wspominam z wdzięcznością jego wielkie zaangażowanie i szczerą chęć propagowania dialogu i braterskich stosunków między żydami i katolikami, którzy obserwowali znaczącą chwilę jego pamiętnego spotkania ze św. Janem Pawłem II w rzymskiej synagodze", napisał papież i zapewnił o swojej modlitwie za zmarłego.

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
  • eGospodarka.pl
  • Kosciol.pl
  • Akademia Pełni Życia
  • Oferty pracy