Strona głównaLudzieNie żyje Jerzy Połomski

Nie żyje Jerzy Połomski

W wieku 89 lat zmarł Jerzy Połomski - polski piosenkarz, śpiewający barytonem repertuar popularny, artysta estradowy i aktor.
Nie żyje Jerzy Połomski [Jerzy Połomski, fot. Kinga Szafruga, CC BY 3.0, Wikimedia Commons]
Jerzy Połomski urodził się 18 września 1933 w Radomiu. Studiował na Wydziale Estradowym Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Warszawie. Podczas studiów za namową Ludwika Sempołowskiego zmienił nazwisko z Pająk na Połomski, z uwagi na lepszy „wygląd na afiszu”.

W 1957 roku zadebiutował na antenie Polskiego Radia, a po roku jego występ w ogólnopolskim plebiscycie odbił się szerokim echem i zagwarantował II miejsce w rankingu popularności, zaraz po Mieczysławie Foggu. Tak rozpoczęła się trwająca kilka dekad kariera Połomskiego.

Piosenki takie jak Bo z dziewczynami, Cała sala śpiewa z nami, Co mówi wiatr, Daj, Kodeks, Moja miła, moja cicha, Nie zapomnisz nigdy, Tylko ona jedna, Woziwoda, wykonywane pięknym barytonem są znane wielu pokoleniom Polaków. Połomski był aktywny zawodowo przez wiele lat i choć jego repertuar jest z charakteru „ponadczasowych”, nie stronił też od prób pozyskiwania nowych pokoleń. Przykładem może być cover przeboju „Bo z dziewczynami” nagrany w 2007 roku z muzykami zespołu Big Cyc
Podczas swojej kariery nagrał 12 płyt, brał udział w wielu koncertach, był nagradzany na najważniejszych polskich festiwalach – m.in. w Opolu i w Sopocie.

Aktywność zawodową Jerzy Połomski zakończył dopiero trzy lata temu, w związku z problemami ze słuchem. W lipcu 2021 przeprowadził się do Domu Artystów Weteranów Scen Polskich w Skolimowie. Zmarł 14 listopada 2022 w Warszawie, w Centralnym Szpitalu Klinicznym MSWiA.

Zobacz także

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Hospicja.pl
  • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • Kosciol.pl
  • Oferty pracy