Strona głównaLudzieNie żyje Olga Krzyżanowska

Nie żyje Olga Krzyżanowska

W wieku 89 lat zmarła profesor Olga Krzyżanowska, polska polityk, działaczka społeczna, lekarka, posłanka i senator polskiego Parlamentu, wicemarszałek Sejmu X i II kadencji.
Nie żyje Olga Krzyżanowska  [Olga Krzyżanowska, fot. Artur Andrzej, CC BY-SA 4.0, Wikimedia Commons] Olga Krzyżanowska urodziła się w Warszawie, 10 września 1929 roku. W okresie II wojny światowej była harcerką Szarych Szeregów. Po wojnie studiowała medycynę, w 1952 roku ukończyła studia na Wydziale Lekarskim Akademii Medycznej w Gdańsku i podjęła prace jako lekarz w Pucku i w Gdańsku. Uzyskała specjalizacje chorób wewnętrznych i medycyny przemysłowej.
W 1980 roku zaangażowała się w działania „Solidarności”, gdzie w latach 1980-1989 zasiadała w Krajowej Komisji Zdrowia NSZZ "Solidarność".

W wyborach roku startowała z listy OKP i zdobyła mandat posła, który nieprzerwanie sprawowała do roku 2001 (w kolejnych wyborach znajdowała się na listach Unii Demokratycznej i Unii Wolności). W I kadencji Sejmu była przewodniczącą Komisji Regulaminowej i Spraw Poselskich, w II kadencji została ponownie wicemarszałkiem Sejmu. W III kadencji przewodniczyła Komisji Etyki Poselskiej i była wiceprzewodniczącą Komisji Spraw Zagranicznych. W 2001 roku została wybrana senatorem RP V kadencji, startując z ramienia komitetu Blok Senat 2001.

W swojej działalności politycznej skupiała się na kwestiach związanych z zawodem – zasiadała m.in. w Komisji Polityki Społecznej i Zdrowia. Była także członkiem Komisji i Polaków za Granicą.

Po nieudanym starcie w wyborach do Europarlamentu w 2004 roku nie ubiegała się już o reelekcję do polskiego Sejmu ani Senatu. Była członkinią rady Fundacji im. Stefana Batorego. W 2005 przystąpiła do Partii Demokratycznej – demokraci.pl. W 2005 została prezesem zarządu Stowarzyszenia Pamięci Narodowej. Była członkinią rady programowej Kongresu Kobiet, a od 2011 „ministrem zdrowia” w gabinecie cieni Kongresu Kobiet.

Za służbę w Szarych Szeregach została odznaczona Krzyżem Walecznych. W 2014 roku została uhonorowana Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski.

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Hospicja.pl
  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • Umierać po ludzku
  • Pola Nadziei
  • Oferty pracy