Strona głównaLudzieNie żyje Sun Myung Moon - założyciel słynnego ruchu religijnego

Nie żyje Sun Myung Moon - założyciel słynnego ruchu religijnego

Zmarł Sun Myung Moon, samozwańczy mesjasz, założyciel Kościoła Zjednoczeniowego, przyjaciel północnokoreańskich przywódców, jak również prezydentów USA. Miał 92 lat.
Nie żyje Sun Myung Moon - założyciel słynnego ruchu religijnego Moon zmarł w szpitalu należącym do jego sekty w pobliżu swego domu w Gapyeong. Był hospitalizowany przez dwa tygodnie z powodu , poinformował rzecznik Kościół Zjednoczeniowego.

Urodzony w Korei Północnej Moon założył swój słynny ruch religijny w Seulu w 1954 roku po zakończeniu wojny koreańskiej. Ogłosił wówczas, że jest nowym mesjaszem i podał swoją interpretację Biblii.

Kościół, którego pełna nazwa brzmi: Ruch pod Wezwaniem Ducha Świętego dla Zjednoczenia Chrześcijaństwa Światowego, zyskał rozgłos w latach 70-tych i 80-tych , kiedy organizował masowe śluby tysięcy wyznawców, często z różnych krajów. Przyszłych małżonków w pary łączył Moon. W ten sposób przywódca chciał stworzyć wielokulturową wspólnotę religijną.

Kościół był oskarżany o użycie przebiegłych taktyk rekrutacji i wyciągnie pieniędzy od swoich zwolenników. Rodziny wyznawców uważali, że ich bliscy przechodzili „pranie mózgu" po przystąpieniu do ruchu. Sekta zaś odpierała zarzuty argumentując, że podobne oskarżenia padały wobec wszelkich kościołów w początkowej fazie ich rozwoju.

W późniejszych latach kościół podjął równie z działalność biznesową obejmującą m. in. finansowanie magazynu The Washington Times, budowę New Yorker Hotel na Manhattanie czy Bridgeport University w Connecticut, a także inwestycje w koreańską branżę hotelarską oraz samochodową. Ruch nabył także ośrodek narciarski, zawodową drużynę piłkarską i inne przedsiębiorstwa w Korei Południowej, m. in. firmę dystrybuującą owoce morza, która dostarcza sushi do japońskich restauracji w całych Stanach Zjednoczonych.

Kościół Zjednoczeniowy twierdzi, że ma miliony członków na całym świecie, choć apostaci i zewnętrzni krytycy uważają, że do ruchu należy nie więcej niż 100 tysięcy osób.

Urodzony 1920 roku Moon powiedział, że gdy miał 16 lat, Jezus Chrystus wezwał go do uzupełnienia swego niedokończonego dzieła. Podczas głoszenia ewangelii w Korei Północnej w okresie po podziale kraju Moon został uwięziony w za rzekome szpiegostwo na rzecz Korei Południowej, nie przyznał się jednak do winy. W 1950 roku, po wybuchu wojny, przedostał się na Południe szybko zdobywając zwolenników swojego konserwatywnego, prorodzinnego system wartości i niezwykłej interpretacji Biblii. Pierwszego masowego ślubu udzielił w Seulu na początku lat sześćdziesiątych. Ilość ceremonii tego rodzaju wzrastała sukcesywnie w ciągu kolejnych dwóch dekad, zbiorowy ślub zorganizowano także poza Koreą - w 1982 odbył się na Madison Square Garden w Nowym Jorku, a wzięło w nim udział tysiące par.

„Międzynarodowe i międzykulturowe małżeństwa są najszybszym sposobem na doprowadzenie światowego pokoju", napisał Moon w swojej autobiografii z 2009 roku. - „Ludzie powinni brać śluby przekraczając narodowe i kulturowe granice - z osobami z krajów uważanych za wrogie, tak aby pokój mógł szybciej zapanować", dodał.

Moon miał dobre relacje z konserwatywnymi amerykańskimi przywódcami, w tym byłymi prezydentami - Richardem Nixonem, Ronaldem Reaganem i George'm H. W. Bushem.

W ostatnich latach założyciel Kościoła Zjednoczeniowego z dnia na dzień oddawał kontrolę nad wielomiliardowym imperium i biznesowym swoim dzieciom.

Następcą Moona już w kwietniu 2008 roku został jego najmłodszy syn Hyung-jin Moon. Pozostałe dzieci przywódcy ruchu pracuje dla firm należących do kościoła ojca w Korei Południowej i za granicą.

Moon dwukrotnie był żonaty. Z drugą żoną Hak Ja Han miał trzynaścioro dzieci.

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Kobiety.net.pl
  • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
  • Aktywni 50+
  • Akademia Pełni Życia
  • Oferty pracy