Strona głównaLudzieOdsłonięto pomnik dowódcy powstania wielkopolskiego

Odsłonięto pomnik dowódcy powstania wielkopolskiego

W Lusowie w woj. wielkopolskim stanął pomnik gen. , naczelnego dowódcy powstania wielkopolskiego. Odsłonięcie pomnika poprzedził patriotyczny koncert Orkiestry Reprezentacyjnej Polskich Sił Powietrznych pod batutą majora Pawła Joksa z udziałem solistki - skrzypaczki Franceski Crotti Muśnickiej z Włoch – krewnej gen. Dowbor-Muśnickiego. Następnie w lusowskim kościele odprawiona została msza św. z uwzględnieniem ceremoniału wojskowego, koncelebrowana przez metropolitę poznańskiego abp. Stanisława Gądeckiego.
Odsłonięto pomnik dowódcy powstania wielkopolskiego [fot. Józef Dowbor-Muśnicki] dłuta prof. Roberta Sobocińskiego powstał staraniem Towarzystwa Pamięci Generała Józefa Dowbor-Muśnickiego w Lusowie, marszałka woj. wielkopolskiego, prezydenta Poznania, wójta gminy Tarnowo Podgórne oraz kilkuset donatorów z całej Polski i kilku krajów europejskich. Budowę monumentu dofinansował Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego za pośrednictwem podległej Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa.

Pomnik, który stanął przy Szkole Podstawowej w Lusowie noszącej imię generała, ma wysokość 3,8 m. Na cokole stoi wykonany ze spiżu generał w płaszczu, z szablą. Postać wzorowana jest na zachowanych zdjęciach Dowbor-Muśnickiego ze stycznia 1919 roku. Dowbor-Muśnicki spoczywa na lusowskim cmentarzu, wcześniej przez lata mieszkał w tej podpoznańskiej miejscowości.

Monument poświęcony jest też córkom generała: Janinie i Agnieszce, zamordowanym w czasie II wojny światowej. Inskrypcje z ich nazwiskami znajdują się po obu bokach cokołu. Janina Lewandowska zginęła w 1940 roku z rąk . Agnieszka Dowbor-Muśnicka została zamordowana przez Niemców w tym samym roku w Palmirach.

Poprowadził powstańców do zwycięstwa

Powstanie wielkopolskie wybuchło 27 grudnia 1918 r. w Poznaniu. Wojska powstańcze wyzwoliły spod władzy niemieckiej niemal całą Wielkopolskę. Gen. Józef Dowbor-Muśnicki (1867-1937) przejął oficjalnie dowództwo nad powstaniem 16 stycznia 1919 roku, pierwszym dowódcą był Stanisław Taczak.

Dowbor-Muśnicki zreorganizował oddziały powstańcze i przeforsował decyzję o poborze poszczególnych roczników, a także organizował regularną Armię Wielkopolską, która w szczytowym momencie liczyła ponad 100 tys. żołnierzy. Po włączeniu w drugiej połowie 1919 r. Armii do Wojska Polskiego, Dowbor-Muśnicki został dowódcą Frontu Wielkopolskiego, istniejącego do 1920 roku.

Wcześniej przez ponad 30 lat Dowbor-Muśnicki służył w wojsku rosyjskim. Wziął udział w wojnie rosyjsko-japońskiej w 1905 r. Podczas I wojny światowej doszedł do stopnia generała i stanowiska dowódcy korpusu. W 1917 roku został organizatorem I Korpusu Polskiego w Rosji.

Dowbor-Muśnicki zmarł w październiku 1937 roku w Batorowie. Został pochowany w grobowcu rodzinnym na cmentarzu w Lusowie. Tam też spoczywa jego żona, a także złożona jest ziemia z i czaszka Janiny Lewandowskiej.

MKiDN

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Pola Nadziei
  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Aktywni 50+
  • Kosciol.pl
  • Oferty pracy