Strona głównaLudzieOdszedł Tomasz Stańko

Odszedł Tomasz Stańko

Dziś w Warszawie zmarł Tomasz Stańko, polski trębacz jazzowy, kompozytor, jeden z najbardziej znanych polskich wykonawców muzyki jazzowej. Miał 76 lat.
Odszedł Tomasz Stańko [Tomasz Stańko, fot. Oliver Abels (SBT), CC BY-SA 3.0, Wikimedia Commons] urodził się 11 lipca 1942 roku w Rzeszowie. W 1969 obronił pracę dyplomową w klasie trąbki w w Akademii Muzycznej w Krakowie, na Wydziale Instrumentalnym. W 1962 r założył zespół Jazz Darings, gdzie wraz z kontrabasistą Jackiem Ostaszewskim, pianistą Adamem Makowiczem i perkusistą Wiktorem Perelmutterem grali utwory free-jazoowe, jako jedni z pierwszych w Europie popularyzując ten gatunek.

Przez kilka lat wpółpracował z pianistą i kompozytorem . Później założył własny zespół (Tomasz Stańko Kwartet, a później Tomasz Stańko Quintet). Występował też z różnymi muzykami na całym świecie m.in. z Edwardem Vesalą, Cecilem Taylorem, Garym Peacockiem, Stu Martinem, Donem Cherrym, Michalem Urbaniakiem, Janem Garbarkiem i wieloama innymi. Nagrał około czterdziestu albumów, skomponował muzykę do kilkudziesięciu filmów i spektakli teatralnych. Napisał muzykę m.in. do filmów "Pożegnanie z Marią" w reżyserii Filipa Zylbera, "Cisza" w reżyserii Michała Rosy czy "Mała matura 1947" w reżyserii Janusza Majewskiego. Jego grę możemy usłyszeć w takich kinowych przebojach jak Kiedy mężczyzna kocha kobietę (When a Man Loves a Woman), czy "Reich" Władysława Pasikowskiego.

Eksperymentował z rożnymi rodzajami muzyki, co zaowocowało licznymi utworami o zróżnicowanym charakterze, na trwałe wpisującymi się w historię światowego jazzu.

Działalność muzyczna i popularyzatorska Stańki była doceniana i nagradzana na całym świecie. Wśród odznaczeń nagród, którymi został uhonorowany znajdują się między innymi: Krzyż Komandorski z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski, Złoty Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”, Paszport Polityki, wielokrotnie przyznawane nagrody polskiego przemysłu fonograficznego "", polskie nagrody filmowe za muzykę a także przyznana po raz pierwszy European Jazz Prize. 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

REKLAMA

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • EWST.pl
  • Akademia Pełni Życia
  • Aktywni 50+
  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • Oferty pracy