Strona głównaLudzieOperator filmowy Witold Sobociński nie żyje

Operator filmowy Witold Sobociński nie żyje

Witold Sobociński, autor zdjęć do "Frantica" Romana Polańskiego czy "Ziemi obiecanej" Andrzeja Wajdy, nie żyje. Twórca miał 89 lat.
Operator filmowy Witold Sobociński nie żyje [Witold Sobociński, fot. Sławek, CC BY-SA 2.0, Wikimedia Commons] 10 listopada w towarzystwie Romana Polańskiego operator odebrał nagrodę za całokształt twórczości na festiwalu Camerimage w Bydgoszczy.

Witold Sobociński zrealizował zdjęcia do ponad 60 filmów. Były wśród nich tak znakomite obrazy jak "Frantic" Romana Polańskiego, "Ziemia obiecana" czy "Sanatorium pod Klepsydrą" Wojciecha Jerzego Hasa.

W latach 50. występował jako muzyk wraz z zespołem jazzowym Melomani, w którym grał na perkusji i puzonie. W 1955 ukończył studia na Wydziale Operatorskim PWSTiF w Łodzi (dyplom w 1984). Zadebiutował jako operator w 1967 roku przy filmie Jerzego Skolimowskiego "Ręce do góry".

Witold Sobociński był ojcem zmarłego w 2001 operatora Piotra Sobocińskiego i dziadkiem operatora Piotra Sobocińskiego jr.

Serwis świąteczny senior.pl

 

Skomentuj artykuł:

Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

REKLAMA

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • eGospodarka.pl
  • Hospicja.pl
  • EWST.pl
  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Oferty pracy

  X   Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prawidłowego jej działania oraz korzystania z narzędzi analitycznych, reklamowych, marketingowych i społecznościowych. Szczegóły znajdują się w Polityce Prywatności. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Jeśli nie chcesz, aby pliki cookies były zapisywane w pamięci Twojego urządzenia, możesz to zmienić za pomocą ustawień przeglądarki.   X