Strona głównaLudziePapież Benedykt XVI abdykuje

Papież Benedykt XVI abdykuje

Benedykt XVI poinformował, że zamierza abdykować.
Jak podaje włoska agencja informacyjna ANSA, papież osobiście podał do wiadomości, że 28 lutego zakończy swój pontyfikat. Informacja została potwierdzona przez Watykan.

ogłosił podczas konsystorza w sprawie w sprawie kanonizacji męczenników z Otranto, że z końcem lutego abdykuje. Swoją decyzję oznajmił w języku łacińskim.

Hierarchowie są zaskoczeni - to grom z jasnego nieba - skomentował decyzję Benedykta XVI kardynał Angelo Sodano.

Agencja ANSA podała informację o zamiarze abdykacji papieża o 11:46, w ciągu kilku minut notka obiegła świat. Najpierw przedstawiła ją agencja Reutersa, potem CNN, a następnie Al Arabiya, Agence France Presse, brytyjski Telegraph i BBC oraz Sky News - rozgłosiły news jeszcze przed nadejściem potwierdzenia z Watykanu.

Papież złożył oświadczenie przed Kolegium Kardynalskim. Opublikowało je Radio Watykański. Oto jego treść: „Rozważywszy po wielokroć rzecz w sumieniu przed Bogiem, zyskałem pewność, że z powodu podeszłego wieku moje siły nie są już wystarczające, aby w sposób należyty sprawować posługę Piotrową. Jestem w pełni świadom, że ta posługa, w jej duchowej istocie powinna być spełniana nie tylko przez czyny i słowa, ale w nie mniejszym stopniu także przez cierpienie i modlitwę. Tym niemniej, aby kierować łodzią św. Piotra i głosić Ewangelię w dzisiejszym świecie, podlegającym szybkim przemianom i wzburzanym przez kwestie o wielkim znaczeniu dla życia wiary, niezbędna jest siła zarówno ciała, jak i ducha, która w ostatnich miesiącach osłabła we mnie na tyle, że muszę uznać moją niezdolność do dobrego wykonywania powierzonej mi posługi. Dlatego, w pełni świadom powagi tego aktu, z pełną wolnością, oświadczam, że rezygnuję z posługi Biskupa Rzymu, Następcy Piotra, powierzonej mi przez Kardynałów 19 kwietnia 2005 roku, tak, że od 28 lutego 2013 roku, od godziny 20.00, rzymska stolica, Stolica św. Piotra, będzie zwolniona (sede vacante) i będzie konieczne, aby ci, którzy do tego posiadają kompetencje, zwołali Konklawe dla wyboru nowego Papieża.

Najdrożsi Bracia, dziękuję wam ze szczerego serca za całą miłość i pracę, przez którą nieśliście ze mną ciężar mojej posługi, i proszę o wybaczenie wszelkich moich niedoskonałości. Teraz zawierzamy Kościół święty opiece Najwyższego Pasterza, naszego Pana Jezusa Chrystusa, i błagamy Jego najświętszą Matkę Maryję, aby wspomagała swoją matczyną dobrocią Ojców Kardynałów w wyborze nowego Papieża. Jeśli o mnie chodzi, również w przyszłości będę chciał służyć całym sercem, całym oddanym modlitwie życiem, świętemu Kościołowi Bożemu".

Benedykt XVI to 265 papież i szósty Niemiec wybrany na głowę Kościoła Katolickiego. Decyzja o abdykacji jest druga tego rodzaju w historii - wcześniej z biskupstwa Rzymu zrezygnował Celestyn V w 1294 roku.

We współczesnych czasach gotowość do ustąpienia prezentowali Pius XII i Paweł VI. Przygotowali dokumenty, które w określonych okolicznościach zyskałyby moc prawną. Celem Piusa XII było zabezpieczenie stanowiska po ewentualnym porwaniu go przez nazistów. Pismo przygotowane przez Pawła VI zaś miało zwolnić go urzędowania na wypadek ciężkiej choroby.

Benedykt XVI, fot. Massimo Macconi, PD

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Komentarze

 • 14:04:34, 11-02-2013 krystynka

  Nagła, zaskakująca decyzja. Co się dzieje...?
 • 14:17:09, 11-02-2013 sabinar1

  Papież Benedykt XVI abdykuje,totalne zaskoczenie i pytanie....dlaczego..chyba w przyczyny zdrowotne nikt nie wierzy.
 • 16:06:26, 11-02-2013 Mar-Basia

  Cytat:
  sabinar1
  Papież Benedykt XVI abdykuje,totalne zaskoczenie i pytanie....dlaczego..chyba w przyczyny zdrowotne nikt nie wierzy.

  Zdecydowanie nie problemy zdrowotne. Glowa kosciola francuskiego powiedzia dzisiaj w TV - "aby byc Papiezem w dniu dzisiejszym, to nie jest latwe zadanie".

  Reszte musisz sobie sama dopowiedziec. Jak do tej pory obecny Papiez nie byl na mojej liscie "ulubionych" ale swoja dymisja, zyskal bardzo w moich oczach. Chyle glowe przed jego trudna ale uczciwa decyzja. Zycze mu wiele szczescia i leopszych dni.
  ... zobacz więcej
 • 13:48:51, 12-02-2013 Hela1056

  Jesteśmy świadkami wielkiej zmiany w Kościele katolickim.Ogromny podziw i szacunek dla tak trudnej ale ważnej
  decyzji.Potrzeba wielkiej miłosci i odpowiedzialności aby podjąć
  taką właśnie decyzję.Politycy wyższych szczebli - uczcie się.
 • 19:45:46, 12-02-2013 Bertold

  Cytat:
  Hela1056
  Jesteśmy świadkami wielkiej zmiany w Kościele katolickim.Ogromny podziw i szacunek dla tak trudnej ale ważnej
  decyzji.Potrzeba wielkiej miłosci i odpowiedzialności aby podjąć
  taką właśnie decyzję.Politycy wyższych szczebli - uczcie się.
  Witam. Helu1056, myślę, że chyba za daleko poszłaś w wyciąganiu wniosków o zmianach w kościele. Co zaś się tyczy pozostałych argumentów, to dodałbym jeszcze do nich wielką odwagę, skoro ostatni fakt abdykacji papieża miał miejsce w XIII wieku. Ponadto - Papież jest nieomylny w sprawach kościoła. Skoro taką podjął decyzję, to znaczy, (moim zdaniem) że miał rację. Uszanujmy tą decyzję z powagą i niepoddajmy się nakręcaniu przez media.
  ... zobacz więcej
 • 14:21:40, 13-02-2013 Tulipanka

  Nie sądzę, żeby to było takie proste. Watykan zawsze krył wiele tajemnic. Pamiętamy jak bardzo Jan Paweł Drugi był schorowany, jak omal nie został zamordowany, a mimo to do końca stał na czele Kościoła. Nic nie wskazywało na taką decyzję. Papież Benedykt miał nawet rozplanowane kolejne podróże...
 • 14:48:21, 13-02-2013 jakempa

  Watykan ma tyle nieujawnionych tajemnic,,,a co się dzieje za murami,,,??? ---,przy tym KK przeżywa obecnie kryzys,,,,Benedykt XVI nie udźwignął tego wszystkiego,,,chylę się przed Jego odważną i napewno przemyślaną decyzją,,,,

  Tylko,,,,jakie dla niego to będzie miało następstwa????
  Czy świat się o tym dowie kiedykolwiek,,,,
 • 15:43:28, 13-02-2013 wankabor

  Niemcy to realiści, cenią porządek i nie lubią brakoróbstwa. Nic dziwnego , że Benedykt XVI czując , że już nie podoła przyzwoicie wykonywać obowiązków, powiedział o tym wszem i wobec, rezygnując z dalszej posługi.Trzeba być naprawdę WIELKIM, aby podjąć taką decyzję.
  Nie można, to nawet nieludzkie żądać wykonywania tak bardzo odpowiedzialnej i stresującej pracy przez człowieka w wieku 86 lat w dodatku chorego. Przykład poprzednich papieży nie jest chwalebny i nie powinien być już nigdy więcej kontynuowany.
  ... zobacz więcej
 • 17:29:20, 13-02-2013 antek4

  Następny papież wyda decyzję o ustanowieniu prawa do emerytury dla kardynałów i papieża czym zamknie sprawę.
  Wiele osób w swych ostatnich dniach, miesiącach i latach tak bardzo cierpi, że obciążanie ich wymogiem kontynuacji pracy na zajmowanym urzędzie jest okrutne.
  Jeśli Kościół ma problemy jak postąpić z abdykacją papieża to znaczy, że po raz kolejny okazało się, iż prawo nie nadąża za życiem.
 • 09:05:17, 14-02-2013 wankabor

  Czy to możliwe, że papież abdykował z powodów innych niż wiek i choroba. Czy faktycznie obawiał się zamachu na swoje życie na wzór Jana Pawła I? http://wiadomosci.wp.pl/kat,1342,tit...wiadomosc.html

Strony : 1 2 nastepna »

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć