Strona głównaLudziePiotr Bikont nie żyje

Piotr Bikont nie żyje

W wypadku samochodowym zginął we wtorek Piotr Bikont - działacz opozycji w PRL, dokumentalista, publicysta, dziennikarz oraz recenzent kulinarny. Miał 62 lata.
Piotr Bikont nie żyje [Piotr Bikont, fot. Ja Fryta, , CC BY-SA 3.0 Wikimednia Commons] Piotr Bikont urodził się 12 maja 1955 roku w Poznaniu. W latach 70. współpracował m.in. z Komitetem Samoobrony Społecznej „KOR”, we wrześniu 1980 dołączył do organizatorów Niezależnego Zrzeszenia Studentów, w październiku 1980 został członkiem Ogólnopolskiego Komitetu Założycielskiego NZS. 13 grudnia 1981 roku internowany, w odosobnieniu spędził 10 miesięcy. W 1982 ukończył studia na Wydziale Reżyserii PWSFiT. Współpracował z czasopismami opozycyjnymi, tworzył też filmy dokumentalne o polskiej opozycji: Inny sierpień (1988) z Leszkiem Dziumowiczem i Włodzimierzem Płocharskim, Ballada o strajku (1988) oraz Opowieści Okrągłego Stołu (1989) z Leszkiem Dziumowiczem.

W 2008 r. za działalność opozycyjną w PRL został odznaczony Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski.

Od 1989 do 2001 roku pracował w Gazecie Wyborczej. W dalszym ciągu tworzył też filmy dokumentalne. Jego współpraca z zaowocowała kulinarną publicystyką (Wprost, Newsweek), kilkoma książkami, przewodnikami kulinarnymi oraz imprezami propagującymi dobrą (przede wszystkim ) kuchnię i zmiany w .

O śmierci publicysty poinformowała "Gazeta Wyborcza".

 

Skomentuj artykuł:

Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

REKLAMA

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Umierać po ludzku
  • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
  • Kobiety.net.pl
  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Oferty pracy