Strona głównaLudziePiotr Fronczewski ma 70 lat [FILM]

Piotr Fronczewski ma 70 lat [FILM]

8 czerwca 70 lat kończy jeden z najpopularniejszych i najbardziej rozpoznawanych (zarówno z wyglądu jak i po głosie) aktorów - Piotr Fronczewski.
Piotr Fronczewski ma 70 lat [FILM] [Piotr Fronczewski, fot. Ja Fryta, Agata Duda fot. Michał Józefaciuk CC BY-SA 3.0 Wikimednia Commons] Piotr Fronczewski urodził się 8 czerwca 1946 roku w Łodzi. Jako 12-latek po raz pierwszy zetknął się z kinem - zagrał w filmie Wolne miasto Stanisława Różewicza. "Dorosłe" role zaczął grać jednak prawie 10 lat później, po ukończeniu Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej. Jego kariera od początku płynęła dwutorowo - z jednej strony na deskach warszawskich teatrów Narodowego (1968–1969), Współczesnego (1969–1973), Dramatycznego (1973–1983), Studio (1984–1987), a obecnie Ateneum (od 1991), z drugiej - w świecie filmu. Pod koniec lat 60. zagrał kilka niewielkich ról, a już w następnej dekadzie stał się jednym z najbardziej lubianych polskich aktorów kinowych i telewizyjnych. Jest też jednym z najbardziej pracowitych aktorów - w swoim dorobku ma ponad 120 ról kinowych i telewizyjnych. Do jego najbardziej znanych ról należą te w filmach "Hallo Szpicbródka czyli ostatni występ króla kasiarzy", serii "Akademia Pana Kleksa", "Szaleństwa panny Ewy", "Lata dwudzieste... lata trzydzieste... ", "Konsul", "Awantura o Basię"; serialach ("Królowa Bona", "Żegnaj, Rockefeller", "Tata, a Marcin powiedział", "Ekstradycja", "Rodzina zastępcza", "Dom", "Pakt") i teatrze TV ("Wesele", "Ja, Feuerbach", "Cyrano de Bergerac", "Rozmowy z katem", "Król Edyp", "Skarpetki, opus 124".

Często też użycza swojego głosu - w dubbingu ("Iniemamocni", "Epoka lodowcowa"), jako narrator w filmach serialach i grach komputerowych ("Dzieje mistrza Twardowskiego", "Czarne chmury", gry "The Bard's Tale" czy "Baldur's Gate"), czy w słuchowiskach (np. Grzegorz z "Rodziny Poszepszyńskich"), e-bookach i książkach czytanych na potrzeby radia ("", "Akademia pana Kleksa", "Wiersze dla dzieci" Juliana Tuwima", "Kod Leonarda da Vinci"). Jego głos znany jest także z reklam.

nie jest wyłącznie aktorem filmowym czy telewizyjnym. Głosu używa także do śpiewania - i tu również okazał się niezwykle wszechstronny - od lirycznej i pięknej interpretacji przedwojennego klasyka "Całuję twoją dłoń, madame" (gdzie przecież miał ogromną konkurencję w postaci choćby przedwojennych wykonań Eugeniusza Bodo, Mieczysława Fogga oraz Aleksandra Żabczyńskiego) poprzez piosenki do tekstów Gałczyńskiego i Zembatego, utwory Wysockiego i Okudżawy aż po kreację Franka Kimono i jego przeboje, które w latach 80-tych nucone były nie tylko przez młodzież (udany powrót Franka miał miejsce w 2008 roku, choć tylko jednym utworem).



Ważnym punktem w pracy Fronczewskiego była działalność kabaretowa. Jego występy w Kabarecie pod Egidą przeszły do legendy, a błyskotliwe monologi czy dialogi i skecze wykonywane wspólnie między innymi z Wojciechem Pszoniakiem i Janem Pietrzakiem do dziś rozśmieszają treścią i zachwycają wykonaniem. Praca w kabarecie przyniosła mu też kłopty - był m.in. . Występował też w Kabarecie Olgi Lipińskiej.



W ubiegłym roku nakładem wydawnictwa Znak ukazała się książka „Ja, Fronczewski” – obszerny wywiad-rzeka przeprowadzony z aktorem przez Marcina Mastalerza poruszający najważniejsze wątki biografii osobistej i zawodowej aktora.

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • eGospodarka.pl
  • Hospicja.pl
  • Pola Nadziei
  • Umierać po ludzku
  • Oferty pracy