Strona głównaLudziePokojowa Nagroda Nobla 2016 dla prezydenta Kolumbii Juana Manuela Santosa

Pokojowa Nagroda Nobla 2016 dla prezydenta Kolumbii Juana Manuela Santosa

Komitet Noblowski uhonorował Pokojową Nagrodą Nobla kolumbijskiego prezydenta Juana Manuela Santosa za jego zdecydowane wysiłki zmierzające do zakończenia ponad 50-letniej wojny domowej w tym kraju.
Jak czytamy w komunikacie dotyczącym uzasadnienia przynania nagrody, wojna domowa w Kolumbii kosztowała życie co najmniej 220 tysięcy mieszkańców kraju i zmusiła do przesiedlenia się niemal sześć milionów ludzi. „Nagroda powinna być również postrzegana jako hołd dla Kolumbijczyków, którzy pomimo wielkich trudności i doznawanej przemocy, nie porzucili nadziei na sprawiedliwy pokój".

„Prezydent Santos zainicjowała negocjacje, które zakończyły się porozumieniem pokojowym między kolumbijskim rządem oraz partyzantami z organizacji FARC (Fuerzas Armadas Revolucionarias de Colombia), i konsekwentnie posuwał do przodu proces pokojowy. Dobrze wiedząc, że porozumienie było kontrowersyjne, odegrał kluczową rolę w zapewnieniu kolumbijskich wyborców, że mogą wyrazić swoją opinię na temat tego porozumienia w referendum. Wynik głosowania nie był taki, jakiego prezydent Santos pragnął: niewielka większość z ponad 13 milionów Kolumbijczyków, którzy głosowali, nie dała zgody. Oznaczało to wielką niepewność co do przyszłości Kolumbii. Istnieje realne niebezpieczeństwo, że proces pokojowy zostanie zatrzymany i wojna domowa ponownie się nasili. To sprawia, że jeszcze bardziej istotnym jest, aby strony, na czele z prezydentem Santosem i liderem FARC Rodrigo Londoño, dalej przestrzegali zawieszenia broni", podaje Komietet Noblowski.

Co istotne, wynik referendum nie oznacza, że ludzie nie chcą pokoju, a jedynie, że nie chcą go w zaproponowanym kształcie. Komitet Noblowski podkreśla wagę zaproszenia stron dyskusji do szerokiego dialogu przez prezydenta Santosa.

„Znalezienie równowagi pomiędzy potrzebą pojednania narodowego i zapewnieniem sprawiedliwości ofiarom będzie szczególnie trudnym wyzwaniem. Nie ma prostych odpowiedzi, w jaki sposób powinno to być realizowane. Ważną cechą kolumbijskiego procesu pokojowego był udział przedstawicieli ofiar wojny domowej. Dowód odwagi i woli przedstawicieli ofiar, aby świadczyć o okrucieństwach i skonfrontować sprawców ze wszystkich stron konfliktu, zrobił ogromne wrażenie", czytamy w komunikacie.

„Przyznając tegoroczną Pokojową Nagrodę prezydentowi Juanowi Manuelowi Santosowi, Norweski Komitet Noblowski pragnie zachęcić (do dalszych aktywności) wszystkich tych, którzy dążą do osiągnięcia pokoju, pojednania i sprawiedliwości w Kolumbii. Prezydent jasno dał znać aż do ostatnich dni w na swoim urzędzie będzie działał na rzecz pokoju. Komitet ma nadzieję, że Pokojowa Nagroda da mu siłę, by odnieść sukces w tym trudnym zadaniu. Ponadto Komitet wyraża nadzieję, że w nadchodzących latach Kolumbijczycy będą zbierać owoce trwającego procesu pokojowego i pojednania. Tylko wtedy kraj ten będzie w stanie podjąć walkę z poważnymi wyzwaniami, takimi jak ubóstwo, niesprawiedliwość społeczna i przestępczość związana z narkotykami", wskazano w komunikacie.

W przyznano Tunezyjskiemu Narodowemu Kwartetowi Dialogu za jego wkład w budowę pluralistycznej demokracji w Tunezji po jaśminowej rewolucji z 2011 roku, gdy procesowi demokratyzacji groził updek w wyniku zabójstw politycznych i powszechnych niepokojeów społecznych.

Źródło:

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Umierać po ludzku
  • Akademia Pełni Życia
  • Hospicja.pl
  • EWST.pl
  • Oferty pracy