Strona głównaLudziePokojowy Nobel 2019 dla premiera Etiopii

Pokojowy Nobel 2019 dla premiera Etiopii

W tym roku Pokojowa Nagrodę Nobla została przyznana Abiy'owi Ahmedowi Alemu „za jego wysiłki na rzecz pokoju i współpracy międzynarodową, a w szczególności za zdecydowane działania na rzec rozwiązania konfliktu dotyczącego granic z sąsiednią Erytreą".
Pokojowy Nobel 2019 dla premiera Etiopii  [Abiy Ahmed Ali fot. Mark Neyman / Government Press Office (Israel), CC BY-SA 3.0, Wikimedia Commons]
Jak czytamy w ogłoszeniu Komitetu Noblowskiego, Abiy Ahmed został premierem Etiopii w kwietniu 2018 roku i jasno wyraził swoje pragnienie wznowienia rozmów pokojowych z Erytreą. Wraz z prezydentem Erytrei Isaiasem Afwerki wypracował zasady porozumienia pokojowego w celu zakończenia długiego impasu „bez wojny i bez pokoju" między tymi krajami. Istotnym aspektem wspomnianego przełomu była bezwarunkowa gotowość Abiy'ego Ahmeda do respektowania orzeczenia arbitrażowego międzynarodowej komisji granicznej z 2002 roku.

Pokoju nie osiąga się w wyniku działań tylko jednej strony. Kiedy premier Abiy zadeklarował dążenie do porozumienia, prezydent Afwerki pozytywnie na to odpowiedział i pomógł sformalizować między krajami. Norweski Komitet Nobla wyraża nadzieję, że porozumienie przyczyni się do zmian dobrych dla całej ludności Etiopii i Erytrei.

Abiy Ahmed zaczął wprowadzać ważne reformy w Etopii i choć pozostaje jeszcze wiele pracy, dają one obywatelom nadzieję na lepsze życie i lepszą przyszłość. W ciągu pierwszych 100 dni swoich rządów premier Abiy Ahmed Ali zniósł w kraju stan wyjątkowy, udzielając amnestii tysiącom więźniów politycznych, zaprzestając cenzury mediów, unieważniając delegalizację grup opozycyjnych, zwalniając ze stanowisk urzędników i wojskowych podejrzanych o korupcję oraz zwiększając wpływ kobiet w etiopskim życiu politycznym i wspólnotowym. Co więcej, zapowiedział wzmocnienie demokracji poprzez przeprowadzenie wolnych i uczciwych wyborów.

Premier Abiy zaangażował się także w inne procesy pokojowe w Afryce Wschodniej i Północno-Wschodniej. We wrześniu 2018 roku wraz ze swoim rządem pomógł w normalizacji relacji dyplomatycznych między Erytreą i Dżibuti, które to państwa od wielu lat pozostawały we wrogich stosunkach. Co więcej, Abiy Ahmed mediował między Kenią i Somalią wobec przedłużającego się konfliktu dotyczącego praw do spornego obszaru morskiego. Aktywność pojdenawcza premiera Etiopii miała też wpływ na to, że reżim wojskowy Sudanu oraz opozycja ponownie zaczęły negocjować, co dało skutek w postaci przyjęcia nowej konstytucji, która ma umożliwić pokojowe przywrócenie rządów cywilnych.

Etipia to państwo wielu różnych języków i narodów. Ostatnio wzmogła się rywalizacja etniczna i międzynarodowi obserwatorzy informują, że nawet trzy miliony mieszkańców tego kraju może zostać wewnętrznie przesiedlonych. Tymczasem w kraju już jest około miliona uchodźców z innych państw afrykańskich i osób ubiegających się o azyl. Abiy Ahmed podjął wysiłki, by osiągnięto pojednanie, i sprawiedliwość społeczną, ciągle jednak pozostaje wiele wyzwań. Walki etniczne wciąż się nasilają - ich przykłady można było dostrzeć w ostatnich tygodniach i miesiącach. Jakkolwiek niektórzy sądzą, że tegoroczna nagroda jest przyznawana zbyt wcześnie, Komitet Noblowski jest zdania, że już teraz wysiłki Abiy Ahmeda zasługują na uznanie i istnieje potrzeba zachęty do dalszych działań.

Komitet wyraża nadzieję, że Pokojowa Nagroda Nobla wzmocni premiera Abiy'a w jego ważkiej pracy dla pokoju i pojednania. Etiopia to drugi najliczniej zamieszkany kraj Afryki i największa gospodarka w Afryce Wschodniej. Ciesząca się pokojem, stabilna i odnosząca sukcesy Etiopia wywoła liczne pozytywne skutki uboczne i pomoże wzmocnić braterstwo między narodami w regionie. Biorąc pod uwagę wolę Alfreda Nobla, Komitet uznaje Abiy'a Ahmeda jako osobę, która w poprzednim roku zrobiła najwięcej, aby zasłużyć na Pokojową Nagrodę Nobla na rok 2019.

W ubiegłym roku Pokojowa Nagroda Nobla została przyznana za ich wysiłki na rzecz położenia kresu przemocy przemocy seksualnej stnanowiacej broń podczas konfliktów zbrojnych.

Na podstawie:

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć