Strona głównaLudzieUmberto Eco nie żyje

Umberto Eco nie żyje

W wieku 84 lat zmarł profesor Umberto Eco - włoski pisarz, mediewista, filozof, semiolog i publicysta. Szerokiemu gronu czytelników znany był jako autor powieści "Imię róży".
Umberto Eco nie żyje [Umberto Eco, fot. Università Reggio Calabria, CC BY-SA 3.0, Wikimedia Commons] Umberto Eco urodził się 5 stycznia 1932 w Alessandrii w północnych Włoszech. Ukończył filozofię średniowieczną oraz literaturę. Jego późniejsze szerokie zainteresowania obejmowały na estetykę, semiologię oraz procesy komunikacyjne i kulturę medialną, obejmującą również zjawiska popkulturowe. Zajmował się też krytyką literacką i antropologią. W roku 1954 uzyskał tytuł doktora filozofii, dysertacja dotyczyła myśli św. Tomasza z Akwinu.

Choć powszechnie znany stał się przede wszystkim dzięki twórczości beletrystycznej (oprócz "" napisał między innymi powieści: "Wahadło Foucaulta", "Wyspa dnia poprzedniego" i "Cmentarz w Pradze"), przede wszystkim był uczonym. Jego prace stanowią podstawę lektur na wielu kierunkach - od filozofii po lingwistykę i komunikację społeczną. Łącznie wydał kilkadziesiąt prac naukowych. Jednakże to właśnie wnikliwe badania posłuży mu też do pisania powieści, w których - w beletrystycznej firmie - podejmuje również tematy związane ze swoimi zainteresowaniami naukowymi i zachęca czytelników do prób interpretacji oraz odnajdywania nawiązań do licznych dzieł literackich.

Eco pracował na Uniwersytecie we Florencji oraz na Uniwersytecie w Bolonii, gdzie 1975 roku otrzymał katedrę semiotyki i został profesorem. Wykładał na wielu uczelniach na całym świecie. Od 2008 roku był emerytowanym profesorem bolońskiej uczelni.

W ciągu swojego życia, był honorowany licznymi tytułami doktora honoris causa, w tym przez polskie uczelnie - między innymi przez Akademię Sztuk Pięknych w Warszawie (1996) i Uniwersytet Łódzki (2015).

"Kto czyta książki, żyje podwójnie" - mawiał Eco. W swoich książkach, felietonach i wypowiedziach dla mediów zachęcał do czytania, ale do czytania krytycznego, pozwalającego na filtrowanie treści i odróżnianie prawdy od kłamstwa i nierzetelności. W ostatnich latach ubolewał między innymi nad faktem, że Internet - przy całym ogromnie zawartych w nim treści - jest medium przyjmowanym bezkrytycznie i umożliwia całkowite zmieszanie prawdy i nieprawdy, nierozpoznawalne dla zwykłego człowieka, którego współczesna szkoła nie uczy filtrowania informacji.

W ostatniej powieści "" Eco wiele uwagi poświęca mechanizmom tworzenia się i upowszechniania teorii spiskowych. Doskonale wpisuje się ona we współczesny przekaz, w którym teorie takie odgrywają rosnącą rolę. "Najważniejsze jest chyba to, że spisek zdejmuje winę z nas samych. Nie zrobiłem kariery, bo miałem zawistnego szefa. Albo dlatego, że akurat jacyś Żydzi... (...) W księgarniach specjalizujących się w okultyzmie Brown kupował te same prace co ja, kiedy pisałem Wahadło Foucaulta. Tyle tylko, że ja nie traktowałem ich poważnie, a on tak. " - mówił kilka lat temu w wywiadzie dla czasopisma "Książki. Magazyn do czytania", który ukazał się niedługo po premierze tej powieści.
zmarł 19 lutego w swoim domu w Mediolanie.

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Pola Nadziei
  • Aktywni 50+
  • Umierać po ludzku
  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Oferty pracy