Strona głównaLudzieWojciech Młynarski nie żyje

Wojciech Młynarski nie żyje

Po długiej i ciężkiej chorobie zmarł Wojciech Młynarski poeta, reżyser i wykonawca piosenki autorskiej, satyryk, artysta kabaretowy, autor tekstów piosenek i librett, tłumacz, znany przede wszystkim z autorskich recitali. Miał 76 lat.
Wojciech Młynarski, fot. Ja Fryta, CC BY-SA 2.0, Wikimedia CommonsWojciech Młynarski urodził się w Warszawie 26 marca 1941 roku w Warszawie. Ukończył polonistykę na Uniwersytecie Warszawskim. Debiutował na scenie na początku lat 60. tych. W 1963 roku był autorem tekstu prezentowanej na Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu przez Janinę Ostalę piosenki "Ludzie to kupią". Szybko zaczął współpracować ze znanymi polskimi (Dudek, Owca i Dreszczowiec), wówczas powstały pierwsze z jego niezapomnianych przebojów "W Polskę idziemy" czy "W co się bawić". Z kolei w autorskim programie telewizyjnym "Porady sercowe" pojawiły się piosenki "Polska miłość" czy "Niedziela na Głównym".

Był autorem przekładów piosenek ze słynnych musicali: „Kabaret”, „Jesus Christ Superstar” i „Chicago”. Sięgał też po teksty Brela czy Wysockiego. Podobnie jak dwaj wymienieni był także doskonałym interpretatorem własnych utworów.

Jeginteligentne, satyryczne i niekiedy sarkastyczne teksty, nawiązujące do PRL-owskich realiów nie podobały się komunistycznym władzom - w latach 70. znalazł się pod stałym nadzorem cenzury. Nie przerwało to jednak jego rozwoju artystycznego ani kariery, którą kontynuował także po 1989 roku, w zasadzie niemal do końca życia. Uznawany jest za twórcę nowej formy artystycznej – tzw. felietonów śpiewanych. Wśród najbardziej znanych utworów autorstwa Młynarskiego (choć nie zawsze przez niego wykonywanych) można wymienić również piosenki : "Absolutnie", "Bądź moim natchnieniem" (w wykonaniu Andrzeja Zauchy), "Prześliczna wiolonczelistka" (z repertuaru Skaldów), "Moje serce to jest muzyk" (Ewa Bem), "Jesienny pan" (w wykonaniu Hanny Banaszak), "Jeszcze się tam żagiel bieli" (Alicja Majewska), "Lubię wracać tam gdzie byłem" (), "Och życie, kocham Cię nad życie" (Edyta Geppert), "Światowe życie", "Przyjdzie walec i wyrówna", "Jesteśmy na wczasach", "Co by tu jeszcze?" czy "Róbmy swoje". Łącznie napisał ponad dwa tysiące tekstów o bardzo różnorodnym charakterze i wydał kilkanaście płyt.

Za zasługi dla polskiej kultury był odznaczony m.in. Złotym Krzyżem Zasługi (1981), Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski (2000) , Złotym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” (2007) Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski (2011). W 2017 roku został także kawalerem Orderu Sztuki i Literatury. Otrzymywał również liczne nagrody poetyckie i muzyczne.

"Dziś o godzinie 20.40, po bardzo długiej chorobie umarł nasz tata Wojciech Młynarski. Bardzo prosimy media o danie nam czasu na przeżycie tego w pokoju. Paulina, Agata i Jan Młynarscy" – napisała na Facebooku Paulina, córka Wojciecha Młynarskiego.

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Kobiety.net.pl
  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • eGospodarka.pl
  • Oferty pracy