Strona głównaLudzieWojciech Pszoniak nie żyje

Wojciech Pszoniak nie żyje

19 października po długiej i ciężkiej chorobie zmarł Wojciech Pszoniak - polski aktor teatralny i filmowy, pedagog. Miał 78 lat.
Wojciech Pszoniak nie żyje [fot. Wojciech Pszoniak, fot. Ralf Lotys (Sicherlich), CC BY 4.0, Wikimedia Commons] Wojciech Pszoniak urodził się 2 maja 1942 we Lwowie. Pod koniec II wojny światowej wraz z rodziną wyjechał z tego miasta. Dzieciństwo i młodość spędził w Gliwicach. W 1968 ukończył studia na PWST w Krakowie. Związany ze Starym Teatrem w Krakowie, oraz warszawskimi Teatrami Narodowym i Powszechnym w Warszawie. Grał m.in. w "Klątwie" Wyspiańskiego w reżyserii Konrada Swinarskiego, "Rewizorze" Nikołaja Gogola w reż. Jerzego Gruzy "Siedmiu piętrach" Dino Buzattiego w reż. Andrzeja Barańskiego czy "Śmiesznym staruszku" Tadeusza Różewicza.

W latach 1974–1980 był wykładowcą w warszawskiej PWST. W latach 70. występował także w kabarecie Pod Egidą. Od końca lat 70. grał w teatrach francuskich. W latach 80. wyjechał na stałe do Paryża. Od lat 90. występował zarówno w przedstawieniach francuskich, jak i w polskich.

Szerszej publiczności Pszoniak był znany przede wszystkim jako aktor filmowy. Wystąpił w kilkudziesięciu filmach polskich, francuskich i w produkcjach międzynarodowych. Zagrał m.in. tytułową rolę w Diable (reż. Andrzej Żuławski, 1972), rolę Mieszka I w Gnieździe (reż. Jan Rybkowski, 1974), doktora Marglewskiego w Szpitalu przemienienia (reż. Edward Żebrowski, 1978), postać Siedelmayera, dyrektora cyrku w Arii dla atlety (reż. Filip Bajon, 1979), zagrał Josełe w Austerii (reż. Jerzy Kawalerowicz, 1982) oraz Kamińskiego w Strajku (reż. Volker Schlöndorff, 2007). Do jego najbardziej znanych ról należą te u : Jeszua Ha-Nocri w adaptacji Mistrza i Małgorzaty Piłat i inni, dziennikarz i Stańczyk w Weselu (1972), Moryc w Ziemi obiecanej (1974), Robespierre w Dantonie (1983) i tytułowa rola w Korczaku (1990). Łącznie zagrał ponad 80 ról filmowych.

W 1990 został uznany przez Gustawa Holoubka, Tadeusza Łomnickiego i Zbigniewa Zapasiewicza za jednego z trzech największych polskich aktorów dramatycznych po 1965 roku (obok Piotra Fronczewskiego i Andrzeja Seweryna).

W ubiegłym roku Wojciech Pszoniak był gościem Pol'and'Rock Festival.

Aktor od dawna zmagał się z rakiem. W ostatnich tygodniach jego stan był coraz cięższy.
Dziś o 6.08 zmarł Wojciech Pszoniak. Przeżył 78 lat. Jeden z tych największych! Jeden z kolosów powojennego polskiego teatru i filmu. Wspaniały aktor i artysta - napisał w czasopiśmie "Więź" ks. Andrzej Luter, przyjaciel aktora i jego rodziny.

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Pola Nadziei
  • Hospicja.pl
  • Umierać po ludzku
  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • Oferty pracy