Strona głównaLudzieZbigniew Brzeziński nie żyje

Zbigniew Brzeziński nie żyje

Wczoraj w Falls Church w Wirginii (USA) zmarł Zbigniew Brzeziński, amerykański politolog polskiego pochodzenia, doradca prezydenta Cartera ds. bezpieczeństwa narodowego USA, kawaler Orderu Orła Białego. Miał 89 lat.
Zbigniew Brzeziński nie żyje [fot. Kleinschmidt / MSC, CC BY 3.0 de, Wikimedia Commons] Zbigniew Brzeziński urodził się 28 marca 1928 w Warszawie. W roku 1938 wraz z rodziną wyjechał do Kanady, gdzie jego ojciec objął funkcje konsula generalnego Polski w Montrealu. Studiował nauki polityczne i ekonomię na Uniwersytecie McGill, doktorat z nauk politycznych obronił na Uniwersytecie Harvard. W 1958 roku otrzymał obywatelstwo amerykańskie. W latach 1977–1981 był doradcą ds. bezpieczeństwa narodowego USA w administracji prezydenta .Całe dorosłe życie i karierę związał ze Stanami Zjednoczonymi, jednak polskie sprawy zawsze były mu bliskie. Był między innymi członkiem Polskiego Towarzystwa Naukowego na Obczyźnie. Swoją wiedzę i wpływ na politykę wykorzystywał najpierw do wspierania ruchów niepodległościowych w PRL-u, a później do budowy i rozwoju w Polsce społeczeństwa obywatelskiego. W uznaniu zasług został w 1995 roku uhonorowany najwyższym polskim odznaczeniem - Orderem Orła Białego.W ostatnich latach wspierał koncepcję budowy w Polsce elementów tzw. tarczy antyrakietowej i ostrzegał przed zbytnią uległością Stanów Zjednoczonych i NATO wobec Rosji.W 2014 roku został wyróżniony Nagrodą , wręczaną co roku 4 czerwca osobie lub instytucji przedstawiającej „myślenie o państwie jako dobru wspólnym”'.

Zobacz także

 

 

Skomentuj artykuł:

Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

REKLAMA

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • eGospodarka.pl
  • EWST.pl
  • Pola Nadziei
  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Oferty pracy

  X   Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prawidłowego jej działania oraz korzystania z narzędzi analitycznych, reklamowych, marketingowych i społecznościowych. Szczegóły znajdują się w Polityce Prywatności. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Jeśli nie chcesz, aby pliki cookies były zapisywane w pamięci Twojego urządzenia, możesz to zmienić za pomocą ustawień przeglądarki.   X