Strona głównaLudzieZmarł Franciszek Pieczka

Zmarł Franciszek Pieczka

W Warszawie zmarł Franciszek Pieczka - wybitny polski aktor polski aktor teatralny, filmowy i dubbingowy. Kawaler Orderu Orła Białego. Miał 94 lata.
Zmarł Franciszek Pieczka  [Franciszek Pieczka, fot. Sławek, CC BY-SA 2.0, Wikimedia Commons] Franciszek Pieczka urodził się 18 stycznia 1928 r. w miejscowości Godów na Górnym Śląsku. Początkowo rozpoczął studia na politechnice, jednak zrezygnował i dostał się do szkoły aktorskiej. Dyplom PWST w Warszawie uzyskał w 1954 r.

Pierwsze kroki jako aktor stawiał na scenach teatrów, m.in. Teatru Dolnośląskiego w Jeleniej Górze i Teatru Ludowego w Nowej Hucie. W 1954 r. zagrał w "Pokoleniu" Andrzeja Wajdy, w 1960 r. w "Matce Joannie od Aniołów" , a w 1964 r. w "Rękopisie znalezionym w Saragossie" Wojciecha Jerzego Hasa.
Prawdziwym przełomem był dla Pieczki rok 1966, gdy rozpoczęły się zdjęcia do serialu "Czterej pancerni i pies" (1966-1970). Jako Gustlik Jeleń, członek załogi czołgu "Rudy", wspólnie z m.in. , Włodzimierzem Pressem i Romanem Wilhelmim zaskarbił sobie wielką sympatię polskich widzów - na całe dziesięciolecia. W filmowym dorobku są też kreacje m.in. w: "Słońce wschodzi raz na dzień” (1967), „Żywocie Mateusza” (1967), „Perle w koronie" (1971), "Weselu" (1972) i „Chłopach" (1973). Zagrał też starego Kiemlicza w "Potopie" (1974) i fabrykanta Mullera w "Ziemi obiecanej" (1974). Wystąpił też m.in. w "Bliźnie" (1976) i "Austerii" (1982). W 1993 r. zagrał w "Jańciu Wodniku" Jana Jakuba Kolskiego, a w 2001 r. wcielił się w św. Piotra w ekranizacji "Quo vadis" Henryka Sienkiewicza.

W ostatnich latach publiczność ogląda Pieczkę m.in. w roli Stacha Japycza w serialu "Ranczo".

11 listopada 2017 został odznaczony najwyższym polskim odznaczeniem państwowym, Orderem Orła Białego.

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć