Strona głównaLudzieZmarł Jacek Woźniakowski

Zmarł Jacek Woźniakowski

Dziś w Warszawie zmarł Jacek Woźniakowski - historyk sztuki, pisarz,dziennikarz, tłumacz literatury pięknej, prezydent Krakowa, profesor Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, wpółzałożyciel Wydawnictwa Znak. Miał 92 lata.
Zmarł Jacek Woźniakowski Jacek Woźniakowski urodził się 23 kwietnia 1920 r. w Biórkowie. Był ranny w kampanii wrześniowej, po wojnie ukończył polonistykęna Uniwersytecie Jagiellońskim.
Pracował miedzy innymi jako tłumacz (kierownik zespołu tłumaczy brytyjskiego tygodnika Foreign Office Głos Anglii) oraz dziennikarz - debutował w pierwszym numerze Tygodnika Powszechnego. Był redaktorem naczelnym miesięcznika "Znak" i współzałożycielem Wydawnictwa Znak.

Wykładał też na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. Był uczestnikiem obrad i pierwszym niekomunistym prezydentem Krakowa.

Za swoją działalność na rzecz szeroko pojętej kultury był wieloktornie honorowany odznaczeniami i nagrodami. Otrzymał m.in. Nagrodę Polskiego PEN - Clubu, Złoty Medal Zasłużony Kulturze Gloria Artis i Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski.

"Jacek Woźniakowski, Nasz „Szef Europejczyk”, nigdy nie przestał być intelektualnym i duchowym przewodnikiem dla zespołu Znaku. To dzięki Niemu jesteśmy wierni takim prostym zasadom jak: „ostrożność sformułowań, skłonność do nazywania rzeczy po imieniu, niewchodzenie w szemrane układy, uporczywe obstawanie przy kodeksie prostych wartości.”" - czytamy na stronie Znaku.

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Kosciol.pl
  • Aktywni 50+
  • Oferty pracy