Strona głównaLudzieZmarł Stan Lee, legendarny twórca komiksów Marvela

Zmarł Stan Lee, legendarny twórca komiksów Marvela

W Los Angeles w wieku 95 lat zmarł Stan Lee, amerykański scenarzysta, producent filmowy i pisarz komiksowy, legenda wydawnictwa Marvel Comics, ikona sztuki komiksowej, najbardziej znany jako współtwórca postaci Spider-Mana.
Zmarł Stan Lee, legendarny twórca komiksów Marvela [Stan Lee fot. Cinepix]
Stan Lee urodził się 28 grudnia 1922 w Nowym Jorku, w rodzinie żydowskich imigrantaów z Rumunii. W latach szkolnych zaczął marzyć o karierze pisarskiej. Pracę przy komiksach zaczął podczas II wojny światowej, kiedy to z pomocą swojego wuja Robbiego Solomona i wydawcy komiksów Martina Goodmana został pomocnikiem w wydawnictwie Timely Comics (późniejsze Marvel Comics). Początkowo zajmował się pisaniem dialogów (w maju 1941 opublikowano trzeci numer komiksu "Captain America Comics" z jego dalogami).

Na początku lat 60.zaproponował zmianę nazwy wydawnictwa na Marvel oraz stworzenie "drużyn superbohaterów". PO sukcesie pierwszej z nich - "Fantastycznej Czwórki", we współpracy z kilkoma artystami, m.in. Jackiem Kirbym, Stevem Ditko i swoim bratem Larrym Lieberem współtworzył wiele postaci z komiksowego uniwersum Marvela - takich jak Spider-Man, Iron Man, Hulk, Doktor Strange, Daredevil, Czarna Pantera, Thor oraz X-Meni. Ideą przyświecającą mu w tworzeniu bphaterów, było to żeby czytelnicy mogli się z nimi identyfikować (w przeciwieństwie do rproponowanych przez konkurencyjną DC Comics postaci takich jak ).

Przez wiele lat był prezesem wydawnictwa Marvel, które z niewielkiego lokalnego wydawcy zmieniło się w jednego z największych gigantów komiksowych na świecie.

Stan Lee był znany na całym świecie gdyż wiele razy występował w epizodycznych rolach w filmach zrealizowanych na podstawie komiksów. Angażował się także w reprezentowanie swojego wydawnictwa, między innymi uczestnicząc w wielu konwentach komiksowych, licznych przedsięwzięciach z branży komiksowej i filmowej oraz prowadząc wykłady i dyskusje. Podobnie jak kreowane przez Marvela postaci stał się ikoną popkultury.

Stan Lee ostatnio wystąpił w filmie "Venom" jako postać wyprowadzająca psa. W ubiegłym roku w "If You're Not In The Obit, Eat Breakfast" (w wolnym tłumaczeniu: "Jeżeli nie ma cię w nekrologach, zjedz śniadanie"). Prezes Marvela był jednym z jego bohaterów.

 

Skomentuj artykuł:

Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

REKLAMA

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Kosciol.pl
  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Pola Nadziei
  • Umierać po ludzku
  • Oferty pracy