Strona głównaLudzieZmarł prawosławny arcybiskup Jeremiasz

Zmarł prawosławny arcybiskup Jeremiasz

Dziś w nocy, po długiej i cieżkiej chorobie, zmarł arcybiskup Jeremiasz, prawosławny ordynariusz diecezji wrocławsko-szczecińskiej, wybitny teolog, duszpasterz i współtwórca polskiego ruchu ekumenicznego. Miał 74 lata. Był wieloletnim przewodniczącym Polskiej Rady Ekumenicznej i rektorem Chrześcijańskiej Akademii Teologicznej w Warszawie.
Zmarł prawosławny arcybiskup Jeremiasz [arcybiskup Jeremiasz, fot. Loraine - GFDL, Wikimedia Commons] Jan Anchimiuk (późniejszy arcybiskup Jeremiasz) urodził się 3 października 1943 w Odrynkach (obecnie na Białorusi). Ukończył teologię prawosławną w Chrześcijańskiej Akademii Teologicznej. W 1977 roku uzyskał stopień naukowy doktora, a try lata później - doktora habilitowanego. W 1981 został kierownikiem katedry Egzegezy Nowego Testamentu na ChAT. W 1996 został po raz pierwszy wybrany na rektora Chrześcijańskiej Akademii Teologicznej i sprawował tę funkcję łącznie przez trzy kadencje (w latach 1996 – 2002 i 2008 – 2012). Od 1983 – 2017 sprawował funkcję ordynariusza prawosławnej diecezji wrocławsko-szczecińskiej. W 1997 otrzymał godność arcybiskupa. Był jednym z największych autorytetów polskiej cerkwii prawosławnej.

Arcybiskup Jeremiasz był do ostatnich dni swojego życia aktywnym uczestnikiem w Polsce i w skali międzynarodowej. W latach 1975-91 pracował w Komitecie Naczelnym Światowej Rady Kościołów. W latach 2001–2016 pełnił funkcję prezesa Polskiej Rady Ekumenicznej, współprzewodniczył także Komisji ds. Dialogu Konferencji Episkopatu Polski i Polskiej Rady Ekumenicznej. Był jednym z tłumaczy Ekumenicznego Przekładu Nowego Testamentu. Brał też udział w organizacji i był wielokrotnym gościem Zjazdów Gnieźnieńskich.

We Wrocławiu aktywnie uczestniczył w rozwijaniu projektu Dzielnicy Wzajemnego Szacunku Czterech Wyznań (popularnie Dzielnicy Czterech Świątyń), tworzonego wspólnie przez parafie katolicką, luterańską, prawosławną i gminę żydowską. Angażował się też w inne lokalne przedsięwzięcia ekumeniczne.

Zobacz także

 

 

Skomentuj artykuł:

Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

REKLAMA

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
  • Hospicja.pl
  • Kosciol.pl
  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Oferty pracy

  X   Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.   X