Strona głównaLudzieZmarła Ewa Demarczyk

Zmarła Ewa Demarczyk

14 sierpnia w Krakowie zmarła Ewa Demarczyk - polska piosenkarka, wykonująca utwory z nurtu poezji śpiewanej, w latach 1962–1972 związana z kabaretem „Piwnica pod Baranami”. Miała 79 lat.
Zmarła Ewa Demarczyk [Ewa Demarczyk, fot. Jan Popłoński, Public Domain, Wikimedia Commons] Ewa Demarczyk urodziła się 16 stycznia 1941 w Krakowie. Ukończyła krakowską Średnią Szkołę Muzyczną w klasie fortepianu oraz Państwową Wyższą Szkołę Teatralną w Krakowie (1966).

Karierę rozpoczęła w 1961 roku w studenckim kabarecie Akademii Medycznej w Krakowie o nazwie „Cyrulik”, skąd rok później przeszła do kabaretu „Piwnica pod Baranami”. Tam nawiązała współpracę z - polskim kompozytorem piosenki literackiej, muzyki teatralnej i filmowej. To właśnie wynikiem tej współpracy był takie jej przeboje jak „Karuzela z madonnami”, „Groszki i róże”, „Czarne anioły czy „Tomaszów”.

Demarczyk współpracowała także z innymi kompozytorami. W 1972 roku zrezygnowała z udziału w „Piwnicy pod Baranami”. W latach 1986 – 2000 prowadziła Państwowy Teatr Muzyki i Poezji – Teatr Ewy Demarczyk. Dawała też liczne koncerty i recitale. Po raz ostatni wystąpiła listopada 1999 w Teatrze Wielkim im. Stanisława Moniuszki w Poznaniu; po 2000 całkowicie wycofała się z życia publicznego.

W 2010 roku otrzymała Fryderyka za całokształt twórczości. Została także uhonorowana licznymi odznaczeniami państwowymi i nagrodami za działalność na rzecz kultury polskiej. Otrzymała m.in. Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski (2000), Złoty Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” (2005), Nagrodę Specjalną Programu 1 TVP S.A. dla wybitnej postaci polskiej kultury (2011), Krzyż Komandorski z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski (2017).

Zmarła 14 sierpnia 2020 w swoim mieszkaniu w Krakowie.


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Kobiety.net.pl
  • Akademia Pełni Życia
  • Aktywni 50+
  • Oferty pracy