Strona głównaLudzieZmarła Stephanie Kwolek - chemiczka, która stworzyła kamizelkę kuloodporną

Zmarła Stephanie Kwolek - chemiczka, która stworzyła kamizelkę kuloodporną

Zmarła Stephanie L. Kwolek, chemiczka pochodzenia polskiego, która wraz z zespołem ponad pięć dekad temu wynalazła kevlar, włókno stosowane do produkcji kamizelek kuloodpornych. Uczona miała 90 lat.
Zmarła Stephanie Kwolek - chemiczka, która stworzyła kamizelkę kuloodporną [Stephanie Kwolek, fot. Harry Kalish - Chemical Heritage Foundation, CC BY-SA 3.0, Wikimedia Commons] W połowie lat sześćdziesiątych, pracując dla firmy DuPont, pani Kwolek miała za zadanie opracować syntetyczny materiał, który mógłby stanowić lżejszą, bardziej oszczędną alternatywę dla metalowych wzmocnień w oponach samochodowych.

W trakcie badania chemiczka natknęła się na zaskakujący związek - krystaliczny ciekły roztwór, który może być przekształcony w zaskakująco silne włókna. Spośród nich najbardziej znany jest kevlar.

Kevlar jest pięć razy mocniejszy niż stal i znalazł wiele zastosowań. Używa się go produkcji łodzi, samolotów i bardzo wytrzymałego sprzętu sportowego. Wpleciony do tkanin sprawia, że rękawice rzeźnika i wyposażenie drwala dają znaczącą ochronę. Wreszcie, substancja stosowana jest w odpornych na kule i dźgnięcia kamizelki noszone przez policjantów i innych przedstawicieli służb mundurowych.

Stephanie Kwolek urodziła się 31 lipca 1923 roku w New Kensington. Jej rodzice, John Kwolek (zniekształcona forma "Chwałek") i Nellie Zajdel Kwolek wyemigrowali z Polski w wieku kilkunastu lat. Jako dziecko chciała zostać projektantką . W 1946 roku otrzymała tytuł licencjata w dziedzinie chemii w Margaret Morrison Carnegie College, szkoły dla kobiet związanej obecnym Uniwersytetem Carnegie Mellon w Pittsburghu. Ze względu na brak funduszy na szkołę medyczną zaczęła pracować w firmie DuPont i wyspecjalizowała się w polimerach.

Chemiczka przyznała, że w czasach jej młodości niewiele kobiet pracowało w jej zawodzie i musiała zmagać się . Mimo wykonywania takiej samej pracy, jak koledzy, musiała znacznie dłużej niż oni czekać na awans.

Kwolek przeszła na emeryturę w 1986 roku. W 1995 roku wpisano ją na prestiżową listę the National Inventors Hall of Fame. W 1996 roku została nagrodzona National Medal of Technology. Była członkiem Narodowej Rady Badawczej oraz Akademii Nauk USA. Podczas swej wieloletniej pracy została posiadaczką 28 patentów.

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Pola Nadziei
  • Kobiety.net.pl
  • Oferty pracy