Strona głównaLudzieZmarła Tina Turner

Zmarła Tina Turner

W wieku 83 lat, po długiej chorobie zmarła Tina Turner - amerykańska piosenkarka soulowa i rockowa, autorka tekstów, choreografka, tancerka, muzyczka, aktorka, producentka i pisarka.
Zmarła Tina Turner [fot. Tina Turner, fot. Philip Spittle, CC BY 2.0, Wikimedia Commons] Piosenkarka urodziła się jako Anny Mae Bullock w Nutbush w stanie Tennessee 26 listopada 1939 roku. Karierę muzyczną zaczynała od śpiewania w chórach kościelnych muzyki gospel, zaś profesjonalnie zaczęła śpiewać pod koniec lat 50-tych w chórkach towarzyszących popularnym grupom muzyki pop.

Po rozwodzie z Ikem Turnerem w 1978 roku jej życie osobiste i zawodowe weszło w nowy etap. Rok później spotkała Rogera Daviesa, managera, który pomógł jej stać się jedną z najpopularniejszych gwiazd muzyki współczesnej.

Tina Turner była najczęściej nagradzaną artystką rock and rollową w historii przemysłu fonograficznego. Została laureatką ponad 70 nagród muzycznych - w tym aż ośmiu nagród Grammy. Należała do grupy artystów, którzy zdefiniowali główny nurt rocka lat 80. XX wieku.

W 1985 roku współpracowała przy projekcie „USA dla Afryki". Wraz z 45 gwiazdami muzyki pop, w tym , Lionelem Richiem, i zaśpiewała słynną piosenkę „We Are The World". W tym samym roku wystąpiła u boku Mela Gibsona w filmie Mad Max pod Kopułą Gromu, z którego pochodzą słynne hity „We Don't Need Another Hero" i „One of the Living". Niezwykły sukces odniósł jej album „Private Dancer", który sprzedał się w jedenastu milionach egzemplarzy. Pozycję w przemyśle muzycznym ugruntowała krążkami „Break Every Rule", „Foreign Affair", „Wildest Dreams", czy „Twenty Four Seven". W 1986 otrzymała swoją gwiazdę w słynnym Hollywood Walk of Fame.

10 lat temu Tina Turner wyszła za mąż za Erwina Bacha, z którym była w związku o dwudziestu lat.Od dłuższego czasu mieszkała w Szwajcarii, miała też obywatelstwo tego kraju.

Zobacz także

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć