Strona głównaLudzieZmarła królowa Elżbieta II

Zmarła królowa Elżbieta II

8 września w Balmoral w Szkocji, zmarła Elżbieta II, włądczyni Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej. Miała 96 lat.
Zmarła królowa Elżbieta II [fot. Królowa Elżbieta II, fot. NASA/Bill Ingalls, PD]
"Dziś po południu Królowa zmarła spokojnie w Balmoral. Król i Królewska Małżonka pozostaną dziś wieczorem w Balmoral, a jutro wrócą do Londynu" – czytamy w komunikacie Pałacu Buckingham o śmierci Elżbiety II, zamieszczonym w mediach społecznościowych.

Elżbieta od chwili urodzin była przygotowywana do pełnienia ważnych funkcji państwowych, choć zajmowała trzecie miejsce w linii sukcesji i prawdopodobieństwo, że odziedziczy tron Wielkiej Brytanii było niewielkie.

Wychowała się w świecie luksusu. Jej rodzice mieli po 83 pracowników do swojej dyspozycji, pięć pałaców, dziewięć tronów i mnóstwo obowiązków służbowych. Jak doskonale Elżbieta była przygotowana do roli monarchini, świadczy m. in. jej wypowiedź z pierwszej oficjalnej wizyty zagranicznej z 1947 roku do RPA. Podczas pobytu w Kapsztadzie, który zbiegł się z jej dwudziestymi pierwszymi urodzinami powiedziała: „oświadczam wobec was wszystkich, iż poświęcę całe moje życie, jakiekolwiek będzie, długie czy krótkie, służbie wam i Wielkiej Wspólnocie Brytyjskiej (British Commonwealth), którego członkami jesteśmy my wszyscy". Sześć lat później została królową Wielkiej Brytanii.

Od 9 września 2015 królowa Elżbieta II jest najdłużej panującym monarchą Wielkiej Brytanii; pobiła rekord królowej Wiktorii. W czerwcu 2022 obchodziła Platynowy Jubileusz 70-lecia panowania. Podczas swojego panowania przyjmowała na audiencji 15 premierów Wielkiej Brytanii. Pierwszym był Winston Churchill, ostatnią była - Liz Truss, która 6 września 2022 z rąk królowej otrzymała misję stworzenia rządu.

Elżbieta II odeszła w swoim zamku w szkockim Balmoral, gdzie spedzała letnią przerwę w pełnieniu obowiązków.

Nowym królem Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej został Karol, najstarszy syn Elżbiety.

Zobacz także

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Aktywni 50+
  • Kobiety.net.pl
  • Hospicja.pl
  • Kosciol.pl
  • Oferty pracy