Strona głównaLudzieZofia Czerwińska nie żyje

Zofia Czerwińska nie żyje

Dziś w Warszawie zmarła Zofia Czerwińska - polska aktorka teatralna, filmowa i telewizyjna, znana między innymi z filmów i seriali Stanisława Barei. Miała 86 lat.
Zofia Czerwińska nie żyje [Zofia Czerwińska, fot. www.zofiaczerwinska.pl, CC BY-SA 2.5, Wikimedia Commons]
Zofia Czerwińska urodziła się 19 marca 1933 w Poznaniu. W 1957 roku ukończyła krakowską Państwową Wyższą Szkołę Teatralną. Swoją karierę aktorską rozpoczynała w teatrze, jednak szybko zaczęła grać także w filmach kinowych i telewizyjnych. Występowała także w programach estradowych.

Dużą popularność zyskała rolą pani Balcerkowej z serialu „” (1983) i „Dylematu 5” (2006). Zagrała między innymi w serialach „Czterdziestolatek” (1974) oraz „Czterdziestolatek. 20 lat później” (1993), „”, „Siedlisko”, „Plebania” czy „Tygrysy Europy”. Na dużym ekranie grała między innymi w filmach „Lekarstwo na miłość „(1965), „Rejs” (1970), „Nie lubię poniedziałku” (1971) „Poszukiwany, poszukiwana” (1972), „Brunet wieczorową porą” (1976), „Miś” (1980), „Och, Karol” (1985) „Złoto dezerterów” (1998). Łącznie wystąpiła w ponad 150 produkcjach, na swoim koncie miała także ponad 40 ról w Teatrze Telewizji.

Przez wiele lat była związana z warszawskim teatrem „Syrena”, gdzie występowała od 1979 roku.

Była laureatką Kryształowego Granata dla najlepszej aktorki komediowej na VII Festiwalu Filmów Komediowych w Lubomierzu. 22 grudnia 2008 otrzymała Srebrny Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”.

Sympatię widzów aktorka zyskiwała nie tylko poprzez charakterystyczne, niekiedy wręcz kultowe role. W życiu prywatnym była niezwykle otwartą i ciepłą osobą. Kochała – jej pies Dżek razem z nią zostawił odcisk na tabliczce w alei gwiazd w Międzyzdrojach.

W ostatnich latach zajmowała się działalnością społeczną, między innymi walką z dyskryminacją – brała udział w akcji „Ramię w ramię po równość” Kampanii Przeciw Homofobii.

Informację o śmierci aktorki przekazał jej przyjaciel dziennikarz Mariusz Szczygieł.

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • EWST.pl
  • Kosciol.pl
  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • Kobiety.net.pl
  • Oferty pracy