Strona głównaLudzieNie żyje Stephen Hawking

Nie żyje Stephen Hawking

W wieku 76 lat zmarł Stephen Hawking, brytyjski astrofizyk, kosmolog, fizyk teoretyk, jeden z najbardziej rozpoznawalnych ludzi świata nauki, autor przełomowych prac naukowych i popularyzator wiedzy z zakresu fizyki i kosmologii. Od lat cierpiał na stwardnienie zanikowe boczne.
Nie żyje Stephen Hawking [fot. Stephen Hawking PD] Stephen Hawking urodził się 8 stycznia 1942 roku (dokładnie w 300 rocznicę śmierci Galileusza) w Oksfordzie. Jego śmierć 14 marca 2018 roku zbiega się z kolei ze 139. rocznicą urodzin Alberta Einsteina - uczonego, którego teoriami Hawking zajmował się w swoich badaniach.

Był profesorem na Uniwersytecie Cambridge, a w ciągu trwającej ponad 40 lat kariery naukowej zajmował się głównie czarnymi dziurami i grawitacją kwantową. Oprócz badań naukowych, zajmował się także popularyzacją nauk ścisłych. Jego najbardziej znanym dziełem jest wydana w 1988 roku „Krótka historia czasu” – wprowadzająca w podstawy kosmologii. Pozycja przez kilka lat (237 tygodni) znajdowała się na liście bestsellerów w Wielkiej Brytanii i łącznie sprzedała się w nakładzie przekraczającym 10 milionów egzemplarzy. Jej poprawione i uaktualnione wznowienie z 2005 roku („Jeszcze krótsza historia czasu”) zostało opracowane we współpracy z Leonardem Młodinowem.

Hawking był autorem łatwych do zrozumienia metafor przybliżających skomplikowane kwestie, zasłynął także zakładaniem się z innymi fizykami o wynik eksperymentu lub poprawność danej teorii.

Kiedy Hawking miał 21 lat zdiagnozowano u niego nieuleczalną chorobę - stwardnienie zanikowe boczne (). Lekarze dawali mu kilka lat życia. Ostatecznie przeżył z chorobą ponad 50 lat, jednak jej rozwój spowodował że wymagał stałej opieki a z otoczeniem porozumiewał się za pomocą specjalnie skonstruowanego .
Gdy go spotkałem go po raz pierwszy, obaj przygotowywaliśmy nasze prace doktorskie i nie było jasne czy Hawking dożyje nadania tytułu. A jednak dożył siedemdziesięciu lat. I podczas gdy samo biologiczne przetrwanie byłoby cudem medycznym, on nie tylko przeżył, ale i stał się najsłynniejszym naukowcem na świecie – mówił prof. Martin Rees członek Royal Society w Cambridge podczas sympozjum z okazji 70. Urodzin Hawkinga.
Choroba nie przeszkodziła mu w kontynuowaniu pracy naukowej oraz w działaniach społecznych. Niemal do końca życia pisał, publikował i dawał wykłady. Zajmował się też działalnością publiczną, pojawiał się jako postać lub osobiście w wielu widowiskach telewizyjnych. 29 sierpnia 2012 roku wystąpił w ceremonii otwarcia XIV Letnich Igrzysk Paraolimpijskich w Londynie. Za swoją działalność uzyskał kilka honorowych tytułów, medali i został odznaczony Orderem Imperium Brytyjskiego.

Kilka lat temu ukazała się autobiografia Hawkinga „”. Oraz kinowa biografia dotycząca młodości Hawkinga – „”, która powstała na podstawie książki pierwszej żony astrofizyka, Jane Hawking. W rolę naukowca wcielił się Eddie Redmayne.

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • eGospodarka.pl
  • Hospicja.pl
  • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Oferty pracy