Strona głównaLudzieRoman Kłosowski nie żyje

Roman Kłosowski nie żyje

Dziś w Łodzi, po długiej chorobie, zmarł Roman Kłosowski - polski aktor filmowy i teatralny. Miał 89 lat.
Roman Kłosowski nie żyje [Roman Kłosowski, fot. Sławek, CC BY-SA 2.0, Wikimedia Commons] Roman Kłosowski urodził się 14 lutego 1929 roku w Białej Podlaskiej. W 1953 rozku został absolwentem Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Warszawie, na wydziale aktorskim. W 1965 roku również na wydziale reżyserskim.

Na deskach teatru zadebiutował w 1953 w Szczecinie, w spektaklu „Szczęście Frania Włodzimierza Perzyńskiego”. Od 1955 roku grał w Teatrze Dramatycznym w Warszawie. W latach 1976–1981 kierował Teatrem Powszechnym w Łodzi. Od 1981 pracował w Teatrze Syrena w Warszawie. Na ekranach debiutował w 1953 rolą w filmie „Celuloza” w reżyserii Jerzego Kawalerowicza. Grał przede wszystkim role komediowe, jednak był także świetnym aktorem dramatycznym.

Wielu widzom pozostał w pamięci przede wszystkim przez udział w serialu telewizyjnym ”” w reżyserii Jerzego Gruzy, gdzie wcielił się w rolę Maliniaka.

Tak mówił o nim Zbigniew Korpolewski, wieloletni dyrektor Teatru Syrena:
Jest Romek czarującym, powszechnie lubianym aktorem mimo nienadmiernego wzrostu, nienachalnej urody ani rzucającej się w oczy zbyt szczupłej sylwetki; jak sam o sobie mówi - jest przystojny inaczej... A jednak potrafił rozkochać w sobie tłumy wielbicielek i wielbicieli. Swoją pozorną nieporadnością ruchową, ciągłym zdziwieniem na pełnej naiwności i melancholijnej tęsknoty za wiedzą, pięknej fioletowej twarzy - wywołuje huragany śmiechu i zaraża radością całą widownię. Oczywiście jak każdy rasowy komik marzy o rolach dramatycznych czy lirycznych. Zagrał ich zresztą kilka z pełnym zaangażowaniem swojego aktorskiego warsztatu, budząc szacunek i uznanie widzów, lecz publiczność kocha Go ciągle za... Maliniaka.

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Aktywni 50+
  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • Kosciol.pl
  • Oferty pracy