Strona głównaLudzieTadeusz Woźniak nie żyje

Tadeusz Woźniak nie żyje

Zmarł Tadeusz Woźniak, wybitny polski muzyk, kompozytor i piosenkarz. Miał 79 lat.
Tadeusz Woźniak nie żyje [Tadeusz Woźniak, fot. Jarosław Roland Kruk / Wikipedia, licence: CC-BY-SA-3.0] Tadeusz Woźniak urodził się 6 marca 1947 roku w Warszawie. Swoją karierę muzyczną rozpoczął na początku lat 60., początkowo grając w zespołach "Dzikusy" i "Warszawskie Kuranty". Jego solowy debiut miał miejsce w 1968 roku, a największy sukces przyniósł mu utwór "Zegarmistrz światła", wydany w 1972 roku. Piosenka stała się jednym z największych przebojów lat 70. i do dziś cieszy się ogromną popularnością. Inne znane utwory Woźniaka to "Smak i zapach pomarańczy", "Hej, Hanno", "Niczyje dni" oraz "To będzie syn".

Oprócz twórczości solowej, Tadeusz Woźniak komponował także do teatrów i filmów. W jego dorobku znajdują się kompozycje do takich przedstawień jak "Kolęda nocka", „Mistrz i Małgorzata" Bułhakowa, słuchowisk jak np. "Lato Muminków" oraz muzyka filmowa do produkcji "Między ustami a brzegiem pucharu".

W trakcie swojej kariery Tadeusz Woźniak otrzymał wiele nagród i wyróżnień, w tym Nagrodę Ministra Kultury i Sztuki, Złotą Płytę za "Zegarmistrza światła" oraz Złoty Krzyż Zasługi za osiągnięcia artystyczne.

Tadeusz Woźniak pozostawił trwały ślad w polskiej muzyce. Jego twórczość inspirowała i nadal inspiruje wielu młodych artystów.

Zobacz także

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • Kobiety.net.pl
  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Oferty pracy