Strona głównaLudzieUrsula K. Le Guin nie żyje

Ursula K. Le Guin nie żyje

22 stycznia w Portland zmarła Ursula Le Guin. amerykańska pisarka, jedna z najsłynniejszych autorek książek SF i fantasy - między innymi serii "Ziemiomorze" i "Ekumena". Miała 88 lat.
Ursula K. Le Guin nie żyje [Ursula K Le Guin, fot. Gorthian, CC BY-SA 3.0, Wikimedia Commons] Ursula Kroeber Le Guin urodziłą się 21 października 1929 w Berkeley. Na jej twórczość wpływ mieli między innymi rodzice - antropolog Alfred L. Kroeber i pisarka Theodora Kroeber. Le Guinn od wczesnych lat była zainteresowana antropologią społeczną i literaturą. Regularnie publikować zaczęła we wczesnych latach 60. Pod kiniec dekady doczekała się po raz pierwszy uznania w postaci najważniejszych nagród w świecie litaretury fantastycznej - Hugo i Nebula. Le Guinn otrzymała je za powieść "Lewa ręka ciemności". Nagród - również tych najważniejszych - było znacznie więcej.

Jej najbardziej znane powieści to cykl SF "Ekumena" (cykl haiński), którego bohaterowie żyją w odległej przyszłości oraz cykl fantasy "Ziemiomorze" opowiadający o fikcyjnym świecie.

Jej powieści i opowiadania - choć umiejscowine w pozaziemskich lokalizacjach - skupiają się na istotnych problemach dotyczących ludzi. Zainteresowania społeczne przyniosły owoc w postaci wątków feministycznych czy ekologicznych, ale także opisów problemów i radości życia codziennego. Autorka jako źródła swoich inspiracji wskazywała - oprócz rodziców - także wielu pisarzy różnych gatunków literackich - od J. R. R. Tolkiena, Philipa K. Dicka i Lwa Tołstoja aż po Virginię Woolf czy siostry Brontë. Była także zafascynowana fantastycznymi powieściami dla dzieci (O czym szumią wierzby, Alicja w Krainie Czarów, Księga Dżungli), mitologią nordycką a także tradycją Dalekiego Wschodu. Była też miłośniczką - odmówiła nawet przyjęcia nagrody Nebula za opowiadanie „The Diary of a Rose” po tym, jak Stowarzyszenie Amerykańskich Pisarzy Science-Fiction wykluczyło polskiego pisarza ze swojego grona, zawieszając jego honorowe członkostwo.

Jej wszechstronne zainteresowanie literaturą i legendami z całego świata zaowocowało stworzeniem światów bardzo bogatych, czerpiących z wielu kultur, a równocześnie spójnych i niezwykle oryginalnych. Światy stworzone przez Le Guinn weszły do klasyki SF i fantasy, a wymyślone przez nią terminy i zjawiska często są zapożyczane przez innych autorów. Jej twórczość miała wpływ na takich wybitnych pisarzy jak Salman Rushdie, David Mitchell, czy Iain Banks oraz na licznych twórców i fanów literatury SF i .

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć