Strona głównaLudzieViggo Mortensen skończył 60 lat

Viggo Mortensen skończył 60 lat

Znany szerokiej publiczności z roli Aragorna w ekranizacji Władcy Pierścieni Viggo Mortensen skończył 60 lat.
Viggo Mortensen skończył 60 lat [Viggo Mirtensen, fot. Ivan Gonzalez, CC BY 2.0, Wikimedia Commons] Duńsko-amerykański aktor miał odebrał nietypowe wychowanie - jako młodzieniec wraz z rodziną rodzina dużo podróżował i spędził kilka lat mieszkając w Wenezueli, Argentynie i Danii, dzięki czemu jest poliglotą. Aktor biegle mówi po angielsku, duńsku i hiszpańsku, a także jest w stanie poprowadzić konwersację w języku francuskim i włoskim, rozumie też norweski i szwedzki. Jakby tego było mało, Mortensen jest także utalentowanym malarzem, poetą, fotografem, a także muzykiem jazzowym (wydał kilka albumów). Poza tym - to także ceniony .

Szerszej publiczności Mortensen dał się poznać grając u boku w „G. I Jane" (1997), w „Crimson Tide" („Karmazynowy przypływ" 1995) i Gwyneth Paltrow w „A Perfect Murder" („Morderstwo doskonałe" 1998).

Na początku XXI wieku jego aktorska kariera nabrała rozpędu - został doceniony ze względu na kreację Aragorna we „Władcy Pierścieni", zdobył uznanie dzięki grze w „A History of Violence" („Historia przemocy" 2005), a nawet nominowano go do Oscara za „Eastern Promises" („Wschodnie obietnice" 2007).

Zagrał z Edem Harrisem w „Appaloosa" (2008), (2008) i wcielił się w głównego bohatera w adaptacji powieści Cormaca McCarthy'ego „Road" („Droga" 2009). W 2011 roku wystąpił jako („Niebezpieczna Metoda), za co otrzymał nominacje do nagrody Złoty Glob. Ostatnio można go było oglądać w filmie "Captain Fantastic".

Mortensen ma syna Henry'go Blake'a Mortensena (ur. 28 stycznia 1988) z byłą żoną Exene Červenką, wokalistką punkowego zespołu X. W 2009 roku związał się z hiszpańską aktorką Ariadną Gil.

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Kobiety.net.pl
  • Kosciol.pl
  • Aktywni 50+
  • Hospicja.pl
  • Oferty pracy