Strona głównaLudzieZmarła Montserrat Caballé

Zmarła Montserrat Caballé

Dziś w Barcelonie zmarła Montserrat Caballé, jedna z najsłynniejszych śpiewaczek operowych w historii, sopranistka o niezwykle bogatej skali głosu. Porównywana była ze słynną Marią Callas.
Zmarła Montserrat Caballé [Montserrat Caballé fot. germanuncut77 - Flickr, CC BY-SA 2.0, Wikimedia Commons]
Maria de Montserrat Viviana Concepción Caballé i Folch (bo takie jest prawdziwe nazwisko śpiewaczki) urodziła się 12 kwietnia 1933 w Barcelonie. Ukończyła z wyróżnieniem konserwatorium muzyczne. Swoją karierę rozpoczynała od niewielkich ról i zastępstw za inne osoby. Jej niezwykły talent, skala głosu i pracowitość w ciągu kilku lat zwróciły uwagę krytyków muzycznych. Już pod koniec lat 50. odbywała tourne po Europie, zaś w kolejnej dekadzie stawała na deskach najsłynniejszych świata.

Największy rozgłos przyniosły jej realizacje oper bel canto – Belliniego, Donizettiego, Verdiego i Pucciniego. Łącznie ma w swoim repertuarze ponad sto partii operowych, liczne partie oratoryjne oraz utwory kameralne, w tym około 800 pieśni.

W późniejszych latach Montserrat Caballé pomagała także młodym śpiewakom, wypromowała między innymi José Carrerasa, który potem przez wiele lat był jej partnerem scenicznym.

Szerokiej publiczności znana jest z duetów ze sławami muzyki pop i rock. Występowali z nią miedzy innymi Johnny Hallyday, Gino Vannelli, Johnny Logan, Helmut Lotti i Bruce Dickinson. Najsłynniejszy stał się jednak jej duet z wokalistą zespołu Queen - z którym nagrała album . Tytułowa piosenka z płyty stała się hymnem olimpijskim Letnich Igrzysk Olimpijskich w Barcelonie w 1992 roku.

Swoją karierę artystyczna zakończyła oficjalnie 15 lat temu, coć występowała też w późniejszych latach. W ostatnim czasie przebywała w szpitalu.

 

Skomentuj artykuł:

Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

REKLAMA

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Kosciol.pl
  • Hospicja.pl
  • Pola Nadziei
  • Kobiety.net.pl
  • Oferty pracy