Strona głównaLudzieJack Nicholson skończył 80 lat

Jack Nicholson skończył 80 lat

Jack Nicholson jest jednym z najpopularniejszych aktorów w historii, był dwunastokrotnie nominowany do Oscara, trzykrotnie zdobył statuetkę (to rekord, w którym zrównał się z Walterem Brennanem). Stworzył postacie, które stały ikoną kultury popularnej. Właśnie skończył 80 lat.
Jack Nicholson kończy 75 lat W ostatnich latach zmniejszył tempo pracy. W nowym tysiącleciu wystąpił w siedmiu filmach. Większość z nich to komedie, gatunek znamionujący ten etap jego błyskotliwej kariery. A że była niezwykła, świadczy przede wszystkim fakt, że ma na koncie trzy - za: "Lot nad kukułczym gniazdem" (1975), "Czułe słówka"(1983) i "Lepiej być nie może"(1997).

Poza wspomnianymi, zakończonymi sukcesem, nominacjami, do nagrody kandydował jeszcze m. in. za role w: „Swobodnym jeźdźcu" (1969), „Chinatown" (1974) i "Ludziach honoru" (1992). Ostatni raz do Nagrody Akademii Filmowej nominowano go za kreację w filmie „Schmidt" (2002).

W ostatnich swoich produkcjach rozbawiał w komedii „Dwóch gniewnych ludzi" (2003) grając ekscentrycznego psychiatrę, a w „Lepiej późno niż później" (2003) wcielił się w rolę dojrzałego uwodziciela. Efektem współpracy z Matrinem Scorsese była „Infiltracja" (2006), rok później Nicholson wzruszał i rozśmieszał w świetnym duecie z Morganem Freemanem w „Choć goni nas czas" (2007). W 2010 roku zagrał w „Skąd wiesz", romansie-komedii wyreżyserowanej przez Jamesa L. Brooksa, ulubionego przez Nicholsona reżysera (zagrał w jego trzech filmach).

Nicholson jest jedną z osób najbardziej kojarzonych z blichtrem Hollywood i kibicem obecnym większości meczów Los Angeles Lakers. Od 1970 roku wykupuje karnet na spotkania swojej ulubionej drużyny siadając jak najbliżej parkietu.

Urodzony na Manhattanie w Nowym Jorku Nicholson miał nietypową sytuację rodzinną. Porzucony przez ojca był wychowywany przez babcię, wierząc, że to jego matka, podczas gdy matka pełniła w rodzinie rolę starszej siostry. Aktor poznał prawdę, gdy w 1974 roku dziennikarz „Time" przygotowywał o nim materiał.

Na serio karierę aktorską Nicholson rozpoczął dzięki temu, że na scenie zauważył go i dał mu szansę reżyser Roger Corman angażując w film The Cry Baby Killer. Później dostał niewielkie role w westernach, ale prawdziwym przełomem był słynny „Swobodny jeździec" z 1966 roku, przykład amerykańskiej kontrkultury i buntu przeciw wojnie w Wietnamie.

Aktor zasłynął z kreacji psychotycznych postaci m. in. w „Lśnieniu" (1980) oraz „Batmanie" (1989).

Przez 16 lat aktor spotykał z Anjelicą Houston, w do 1989 roku aktorka zdecydowała się położyć kres temu związkowi dowiedziawszy się, że Nicholson spodziewa się dziecka modelką Rebeccą Broussard, matką dwóch z trzech synów aktora. Wcześniej artysta był żonaty sześć lat z Sandrą Knight, z którą miał swoje pierwsze dziecko.

 

Skomentuj artykuł:

Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

REKLAMA

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Kosciol.pl
  • Akademia Pełni Życia
  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • Hospicja.pl
  • Oferty pracy

  X   Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.   X