Strona głównaLudzieSean Connery nie żyje

Sean Connery nie żyje

W wieku 90 lat zmarł Sir Sean Connery - brytyjski i szkocki aktor, reżyser, producent filmowy i scenarzysta.. O śmierci aktora poinformowali członkowie jego rodziny.
Sean Connery nie żyje [Sean Connery, fot. Stuart Crawford, CC BY-SA 3.0, Wikimedia Commons]
Thomas Sean Connery urodził się 25 sierpnia 1930 roku w Edynburgu. Zanim trafił na ekrany kin, zajmował się zupełnie innymi pracami, między innymi… rozwożeniem mleka. Chciał zostać marynarzem, jednak nie pozwolił mu na to zdrowie. Zanim zaczął grać w filmach, był m.in. murarzem i modelem do aktów, brał też udział w pokazach i zawodach kulturystycznych.

Szkocki aktor był najbardziej znany z roli . Był pierwszym, który wcielił się w tę postać na dużym ekranie – łącznie wystąpił w siedmiu odsłonach opowieści o agencie 007 pomiędzy 1962 i 1983 rokiem. Jest powszechnie zaliczany do ścisłego grona „najlepszych” Bondów.

Inne znane produkcje z udziałem Connery’ego to „Imię róży”, "Polowanie na Czerwony Październik", "Indiana Jones”, „Twierdza” czy „Nieśmiertelny”. Udział w "Nietykalnych" Briana De Palmy przyniósł mu Oscara i Złoty Glob za najlepszą drugoplanową rolę męską.

Ostatnim filmem, w którym zagrał była „Liga niezwykłych dżentelmenów”. Później występował publicznie podczas różnych uroczystości, a także użyczał swojego głosu w dubbingu. Nie pojawił się jednak już na ekranie – zgodnie z własną zapowiedzią, którą złożył po ukończeniu 80 lat.

Jego kariera aktorska trwała ponad pół wieku, a wśród wielu zdobytych nagród znalazły się Oscar, dwie nagrody Bafta i trzy Złote Globy.

W 2000 roku Sean Connery został uhonorowany tytułem szlacheckim – Knight Bachelor, nadanym przez brytyjską królową Elżbietę II. Był także uznany za "Narodowy skarb Szkocji" oraz (w wieku 69 lat) za najbardziej seksownego mężczyznę XX wieku.

Od 1975 roku Connery był żonaty z Micheline Roquebrune. Mają syna Jasona, który również jest aktorem.

Aktor od wielu lat cierpiał na . O jego śmierci poinformowała telewizja BBC, powołując się na oświadczenie rodziny.

Zobacz także

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Komentarze

 • 09:59:16, 04-11-2020 Halina Z.

  Moja córka mi powiedziała o tym że nieżyje nasz ulubiony aktor, na początku nie wiedziałam o kogo się rozchodzi, ale jak mi pokazała że to pan Connery tak zrobiło mi sę smutno, bardzo podobała mi się jego gra aktorska zwłaszcza w filmach Bond.
 • 21:17:44, 15-12-2020 dertom

  będziemy tesknić
 • 21:26:50, 17-12-2020 gauga

  siemka witam
 • 12:57:20, 02-01-2021 tange

  witam, milego dnia
 • 14:31:33, 16-03-2021 Grażka53

  Bardzo lubiłam tego aktora, ale miał już swój wiek.
 • 10:06:32, 07-04-2021 kwikkwik

  Niestety nic z tym nie zrobisz, takie jest już życie.

  blaty kuchenne drewniane

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

 • Pola Nadziei
 • Poradnik-zdrowia.pl
 • Kosciol.pl
 • Akademia Pełni Życia
 • Oferty pracy