Strona głównaLudzieWitold Pyrkosz nie żyje

Witold Pyrkosz nie żyje

W wieku 90 lat zmarł polski aktor teatralny i filmowy Witold Pyrkosz, od wielu lat znany widzom choćby z ról Jędrusia Pyzdry w "Janosiku" czy Lucjana Mostowiaka z "M jak Miłość".
Witold Pyrkosz nie żyje [Witold Pyrkosz, fot. PD] Witold Pyrkosz urodził się 24 grudnia 1926 w Krasnymstawie. W 1954 roku ukończył Państwową Wyższą Szkołę Aktorską w Krakowie. Debiutował na deskach Teatru im. im. Stefana Żeromskiego w Kielcach, na ekranie zaś po raz pierwszy pojawił się w filmie Jerzego Kawalerowicza "Cień".

W swojej karierze miał wiele ról charakterystycznych, doskonale pamiętanych przez widzów nawet po wielu latach. Należą do nich m.in Wichura z "Czterech pancernych", Pyzdra z "Janosika", Bombalina z "Kingsajz", Balcerek z "Alternatywy 4", Duńczyk z "Vabank". Przez ostatnie kilkanaście lat najczęściej pojawiał się na małym ekranie w roli Lucjana Mostowiaka, seniora rodu w telenoweli "M jak ". Najmłodsi widzowie mieli okazje natomiast poznać głos aktora, kiedy wcielał się w animowanej produkcji "Auta".

Łącznie na swoim koncie miał ponad 100 ról filmowych i telewizyjnych oraz wiele kreacji scenicznych. Występował w Teatrze Ludowym w Nowej Hucie, Teatrze Dramatycznym i Teatrze Polskim we Wrocławiu, Teatrze im. Juliusza Słowackiego w Krakowie oraz na licznych scenach warszawskich - w teatrach Polskim, Studio, Rozmaitości, Narodowym, Na Woli, Ochoty, Komedia czy Estrada Stołeczna. Był również współtwórcą i reżyserem kabaretu "Dreptak".

 

Skomentuj artykuł:

Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

REKLAMA

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • EWST.pl
  • Hospicja.pl
  • Umierać po ludzku
  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Oferty pracy

  X   Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.   X