Strona głównaLudzieZmarł dr Heimlich, twórca słynnego „chwytu Heimlicha”

Zmarł dr Heimlich, twórca słynnego „chwytu Heimlicha”

Zmarł Henry Heimlich, amerykański lekarz, autor słynnego „chwytu Heimlicha" pomagającego przy zadławieniu. Miał 96 lat.
Zmarł dr Heimlich, twórca słynnego „chwytu Heimlicha”  [fot. Wikimedia Commons/deaconess-healthcare.com FU] Dr Heimlich opracował specjalny chwyt, będąc dyrektorem chirurgii w Jewish Hospital w Cincinnati w 1974 roku. Chwyt ten polega nacisku na przeponę w celu sprężenia powietrza znajdującego się w drogach oddechowych i wypchnięcia przedmiotu znajdującego się w tchawicy. Ponieważ istnieje ryzyko uszkodzenia trzewi jamy brzusznej, zaleca się jego stosowanie jedynie w sytuacji, gdy inne sposoby nie sprawdziły się.

Chwyt wykonuje się poprzez ustawienie się za ofiarą wypadku, objęcie jej rękoma na wysokości pasa oraz zastosowanie odpowiedniego ucisku przepony. Dzieki temu można uratować komuś życie, bo jeśli nie uda się pozbyć przedmiotu z tchawicy, człowiek w ciagu kilku minut może umrzeć.

„Tata był bohaterem dla wielu ludzi na całym świecie z prostego powodu: pomógł uratować niezliczone liczby istnień ludzkich poprzez innowacyjne i zdroworozsądkowe procedury", czytamy w oświadczeniu rodziny.

Dr Heimlich urodził się w Delaware, a dorastał w Nowym Jorku. Podczas drugiej wojny światowej służył w marynarce wojennej Stanów Zjednoczonych. Zmarł w wyniku komplikacji po .

 

Skomentuj artykuł:

Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

REKLAMA

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Umierać po ludzku
  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Aktywni 50+
  • Kosciol.pl
  • Oferty pracy