Strona głównaLudzieBeata Tyszkiewicz kończy 80 lat

Beata Tyszkiewicz kończy 80 lat

Beata Tyszkiewicz, jedna z najsłynniejszych polskich aktorek, odtwórczyni ról między innymi w takich filmach jak: "Rękopis znaleziony w Saragossie", "Lalka", czy "Seksmisja", kończy 80 lat.
Beata Tyszkiewicz kończy 80 lat [Beata Tyszkiewicz, fot. Cezary Piwowarski, CC BY-SA 4.0, Wikimedia Commons] Aktorka urodziła się 14 sierpnia 1938 roku w Wilanowie, w rodzinie hrabiowskiej. Studiowała w PWST w Warszawie, a potem pracowała dla TVP jako inspicjentka. W 1973 roku uzyskała uprawnienia aktorskie.

W filmie zadebiutowała w 1957 roku, grając w ekranizacji sztuki "Zemsta" Aleksandra Fredry. Współpracowała z warszawskim Teatrem Współczesnym i Teatrem Ateneum.

Wśród najpopularniejszych filmów z udziałem są: „Dziś w nocy umrze miasto" Jana Rybkowskiego; „Spóźnieni przechodnie" Gustawa Holoubka; „Pierwszy dzień wolności" Aleksandra Forda, „Rękopis znaleziony w Saragossie" „Lalka" Wojciecha Hasa i „Popioły" oraz „Wszystko na sprzedaż" , „Noce i dnie" Jerzego Antczaka, „Kingsajz" Juliusza Machulskiego.

W latach 2005–2010 była jednym z jurorów dwunastu edycji programu TVN Taniec z gwiazdami. W 2014 roku powróciła do roli jurorki tanecznego formatu, tym razem emitowanego w telewizji Polsat pod nazwą Dancing with the Stars. Taniec z gwiazdami. Niedawno z powodów zdrowotnych odeszła z programu (w ubiegłym roku przeżyła rozległy zawał serca).

Jest laureatką wielu nagród, m. in. w 2008 roku odznaczona Złotym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis".

 

Skomentuj artykuł:

Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

REKLAMA

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Aktywni 50+
  • Pola Nadziei
  • Oferty pracy