Strona głównaLudzieBill Gates- praca to pasja

Bill Gates- praca to pasja

William Henry Gates III – tak brzmi pełne nazwisko właściciela jednej z najpopularniejszych marek w branży IT. Jest założycielem Microsoftu, najbogatszym człowiekiem na świecie, jego majątek na koniec 2005 roku szacowano na około 50 miliardów dolarów. Jest również założycielem fundacji Gatesów, którą prowadzi wspólnie z małżonką. Za największe osiągnięcie swojego życia uważa to, że udało mu się połączyć pracę z pasją. 28. października jeden z najbogatszych i budzących największe emocje ludzi obchodzi 51. urodziny.
Niespełna 51 lat temu, a dokładnie 28 października 1955 roku w Seatle, przyszedł na świat młody Gatek, syn prawnika i nauczycielki otrzymał zgodnie z tradycją rodzinną imię William III. Swoją edukację rozpoczął w publicznej szkole państwowej, a kontynuował w elitarnej Lakeside School. To właśnie tam odkrył po raz pierwszy informatykę, dziedzinę nauki, która wówczas ssdopiero się rozwijała. W 1969 roku założył wraz z kolegami (w tym z Paulem Allenem, z którym później założył Microsoft) nieformalną grupę programistyczną - The Lakeside Programmers Group. W 1973 roku rozpoczął naukę na Uniwersytecie Harvarda, gdzie opracował język programowania BASIC przeznaczony do pierwszego mikrokomputera - MITS Altair. W 1975 roku wraz Paulem Allenem zakłada firmę o nazwie "Micro-Soft" której nazwa zmienia się później na "Microsoft". Gates wierzył, że komputery osobiste to przyszłość. Jego przewidywania, jak widać, spełniły się w stu procentach. Podstawowym celem, jaki postawił przed swoją firmą, było spopularyzowanie komputerów wśród społeczeństwa. Po początkowych trudnościach firma zaczyna rozwijać się w zaskakującym tempie. Do dziś Microsoft jest potentatem na rynku oprogramowania dla komputerów osobistych, swoją ekspansję prowadzi również w innych dziedzinach.

W 1994 roku Bill w Lanai na Hawajach wraz z Melindą Frencz (pracownicą Microsoftu) staje na ślubnym kobiercu. W tym samym roku po raz pierwszy staje na czele listy najbogatszych ludzi świata wg. magazynu Forbes, stan ten utrzymuje się po dzień dzisiejszy. W 1995 roku publikuje on swoją pierwszą książkę: „Droga ku przyszłości” (The Road Ahead), która okazuje się bestsellerem. Zysk z publikacji zostaje przekazany na organizacje charytatywne. W 1999 roku wydaje on kolejną książkę pt. „Biznes szybki j@k myśl” (Business @ the Speed of Thought), w której wskazuje, że technologia komputerowa pozwala w całkowicie nowy sposób rozwiązywać problemy biznesowe. Książkę przetłumaczono na 25 języków, wydano ją w 60 krajach. Dochody ze sprzedaży, podobnie jak poprzednio, zasiliły konta organizacji charytatywnych.

Na przekazywaniu przychodów ze sprzedaży własnych książek nie kończy się działalność charytatywna Billa Gatesa. Wraz z żoną założył on fundację, której celem jest wspieranie inicjatyw z dziedziny ochrony zdrowia i edukacji. Głównym celem, jakim założyli sobie państwo Gates tworząc fundację jest to, aby osiągnięcia medycyny i techniki były dostępne dla każdego. Dotychczas fundacja przekazała między innymi 3,2 mld USD organizacjom działającym na rzecz światowej ochrony zdrowia.

Filantropia jest bardzo ważna dla Gatesa. Jego fundacja dysponuje kapitałem ponad 27 mld USD (stan na marzec 2004). Jej celem jest wspieranie inicjatyw w dziedzinie ochrony zdrowia i edukacji oraz dążenie do tego, by w XXI wieku osiągnięcia medycyny i techniki stały się powszechnie dostępne. Dotychczas Fundacja Melindy i Billa Gatesów przekazała ponad 3,2 mld USD na rzecz organizacji działających na rzecz światowej ochrony zdrowia, ponad 2 mld USD na programy związane z poszerzeniem możliwości nauczania, m.in. w ramach inicjatywy Gates Library Initiative, 750 mln USD pomocy charytatywnej na rzecz programów szczepień ochronnych w krajach rozwijających się oraz 488 mln USD na projekty specjalne i doroczne akcje dobroczynne. Za zasługi na rzecz pomocy innym Gatesowi został nadany przez brytyjską królową Elżbietę II tytuł szlachecki.

Bill mieszka w jednym z najbardziej skomputeryzowanych domów na świecie. Jak każdy przeciętny użytkownik komputera odbiera pocztę, surfuje po Internecie. Lubi szybkie samochody, grę w golfa, ale ponad wszystko uwielbia czytać. Zapytany kiedyś, jak spędziłby dzień, gdyby nie miał dostępu do najnowszych technologii, odpowiedział, że zabrał by ze sobą torbę książek i spędził by z nimi fantastyczny dzień. Bill nie jest przywiązany do swojego majątku, nie gromadzi pieniędzy dla swoich dzieci, woli aby fortunę budowały od podstaw, gdyż jak sam mawia: „to fantastyczna przygoda”.

Joanna Papiernik / Senior.pl

Zgłoś błąd lub uwagę do artykułu

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • EWST.pl
  • Akademia Pełni Życia
  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • Oferty pracy